Rehber Ubuntu Nedir?

emirredd

Çaylak
En iyi cevaplar
0
Ubuntu Nedir?
Güney Afrika dilinde “Başkalarına karşı insanlık” anlamına gelen Ubuntu, Linux tabanlı bir işletim sistemidir. Tamamen özgür ve ücretsiz olarak geliştirilen bu sistem, bilgisayar kullanıcısının günlük yaşamını kolaylaştırmak için geliştirilmiş olup, ilk kez kararlı sürüm olarak Linux tarafından 2004 yılının Ekim ayında internet dünyasına tanıtılmıştır. Çıktığı günden bu yana dünya çapında 40 milyon kullanıcıya ulaşan Ubuntu, Linux dağıtımları arasında en yaygın kullanılan masaüstü sistemi konumundadır. Herkesin özgür şekilde kullanabildiği işletim sistemi, açık kodlara sahip olduğu için kopyalamak, kodları değiştirmek ve yayınlamak tamamen özgürdür. Kullanıcıların yaptığı geliştirmelerin Ubuntu’yu doğrudan geliştirdiğine inanılır.

Ubuntu Topluluğu Nedir?
Ubuntu topluluğu, işletim sistemini kullanan kişilerin oluşturduğu bir topluluktur. Canonical Ltd. şirketi sisteme ait pek çok yazılımı kendisi oluştursa da bu yazılımların geliştirilmesi konusunda topluluktan destek alır. FOSS adı verilen topluluk üyeleri, dünyanın dört bir yanından sahip oldukları becerilerini işletim sistemi üzerinden özgürce paylaşır ve verimliliğini artırmak için uğraşırlar.

Ubuntu Özellikleri Nelerdir?
Çok sayıda yazılım paketinden oluşan Ubuntu, Linux işletim sistemi çekirdeği olarak tanınır. Özgür yazılım lisansları altında birleştirilen bileşenler arasındaki tek istisna, birtakım özel donanım sürücülerinin varlığıdır. İşletim sisteminde tercih edilen ana lisans Genel Kamu Lisansı (GPL, GNU) ile birlikte Kısıtlı Genel Kamu Lisansı (LGPL)’dır. Bu tür özgür lisanslar, yazılım kodlarını farklılaştırmak isteyen kullanıcılara özgürlük tanır.
Ubuntu iki farklı donanım mimarisini destekler. Bunlar Intel x86 ve x86-64 olsa da gayriresmî olarak beş mimariye daha taşındığı iddia edilir. PowerPC, IA-64, HP PA-RISC, SPARC ve Playstatin 3.9.04 sürümleri için de destek verilir.Genel olarak diğer Linux/GNU tabanlı sistemler gibi makinelere yüklenen uygulamalar için “Havuzlar (Repositories)” yardımıyla eş zamanlı güncelleme yapabilir.
Ubuntu, bünyesinde en üst seviyede çalışan çeviri alt yapısına sahiptir. Böylece ücretsiz yazılım topluluğu içerisinde dil sorunu oluşmadığı için mümkün olan en çok kişinin kullanımı için geliştirilmiştir. Dünya dilleri arasında 140’dan fazla dile çevrilebilen özelliği ve kodları sayesinde, internet üzerinden her kullanıcı sisteme katkı sağlayabilir.
Ubuntu ile birlikte pek çok özgür yazılım aracı da yüklü olarak gelir. Bunlar Mozilla Firefox web tarayıcı, Mozilla Thunderbird, Libre Office seti yanı sıra video player, müzik çalar, CD/DVD yazdırıcı, PDF görüntüleyici, sohbet iletişim aracı, oyun yöneticisidir. Bunların dışında isteğe bağlı olarak indirilebilen diğer binlerce farklı yazılım paketi “Ubuntu Yazılım Merkezi’den ücretsiz olarak indirilebilir.
Ubuntu, bilgisayarınıza kurmadan ve mevcut işletim sistemine zarar vermeden direkt USB bellek ya da DVD aracılığı ile çalıştırılarak denenebilir. Böylece hem kullanım hakkında genel bilgi sahibi olunabilir hem de dosyalara ve/veya verilere zarar vermeden kullanım denemesi yapılabilir. Bu özelliği ile Ubuntu, canlı sistem özellikli işletim sistemi olarak tanımlanmıştır.

Ubuntu Avantajları Nelerdir?
İşletim sistemini değiştirmek ve yeni bir sistem denemek isteyen pek çok kullanıcı Ubuntu’nun avantajlarını merak ediyor olabilir.Eğer profesyonel bir bilgisayar kullanıcısı iseniz, diğer işletim sistemlerinin sizi sınırlandırdığına inanıyorsanız ve UNIX işletim sistemi içerisinde donanımızdan çok daha yüksek performans beklentiniz varsa bu işletim sistemini kullanmayı deneyebilirsiniz.Ubuntu’nun avantajları şu şekilde özetlenebilir:

1. Ücretsizdir

Ubuntu’nun ücretsiz olması, pek çok kullanıcının ücret ödemesi gerekmediğinin çok daha ötesindedir. Hem işletim sistemi hem de çalıştırdığı binlerce profesyonel uygulama ücretsiz olduğundan, kurumlarda veya okullarda uygun fiyatlı bilgisayarlar için kullanılabilir.

2. Özelleştirilebilir

Günümüzde en yaygın kullanılan Windows işletim sisteminde dahi bazı temalar ve bileşenler kişiselleştirilebilir özelliktedir. Buna karşın Ubuntu kurulduğu andan itibaren özelleştirilebilir. Kişiselleştirme olanağı tanıyan GNOME masaüstü ortamı, tercih ettiğiniz her türlü ögeyi farklılaştırabilir.

3. Güvenlidir

Diğer işletim sistemleri çok sayıda güvenlik geliştirmesi sunsa da halen pek çok zararlı yazılım ve trojan virüslerine karşı koruma sunmaz. Buna karşın Uubuntu, çekirdek özellikleri gereği bu tür virüslere karşı yüksek koruma sağlar.

4. Günceldir

Sistemin bağlı bulunduğu Canonical şirketi her altı aylık periyotta yeni bir sürüm piyasaya sürer. Böylece Ubuntu daima güncelliğini korur. Bu sürümlere ek olarak şirket tarafından uzun süreli destek (LTS) sürümleri de geliştirilir.

5. Kolay kurulum imkânı sunar

İşletim sistemi kurulumu konusunda uzman olmasanız dahi Ubuntu’yu kolayca kurabilir ve ilk andan itibaren kişiselleştirmeye başlayabilirsiniz. Muadillerine göre oldukça hızlı olan sistem aynı zamanda pratik ve şık bir masaüstü ortamı sunar.

Forsecon

Azimli
En iyi cevaplar
0
Ödüller
3
Güzel bir yazı ellerinize sağlık.