Android vs iOS

En iyi cevaplar
0
Merhaba, eminim bir çoğunuz internete bağlanmak için mobil cihazlarınızı kullanıyorsunuz. Peki o mobil cihazların işletim sistemleri hakkında ne biliyorsunuz. Bugün en bilindik iki işletim sistemini karşılaştıracağız. Evet doğru bildiniz Android ve iOS.

Alım gücü ve çeşitlilik
Evet bu konuda hepimiz hemfikiriz bir mobil cihaz alırken Öncelikle Rengini özelliklerini ve en önemlisi fiyatına bakarız. Fakat iOS işletim sistemi için sadece Apple şirketi ürün çıkarırken Android işletim sistemi için Huawei Samsung ve daha birçok şirket ürün çıkarıyor. Bu yüzden ürün çeşitliliği Android'de daha fazla. Ayrıca Apple'ın çıkardığı ürünlerin en düşük fiyatı 400 dolardan başlarken o fiyat 1100 dolara kadar çıkabiliyor. Fakat Android cihazların en düşük fiyatı 100 dolarlara kadar iniyor. Abi ben pahalı seviyorum diyorsanız 2000 dolara kadar uzanan fiyatlarla Android cihazlar bulabilirsiniz.
Kazanan: Android

money-2298511_1280.jpg

Uygulamalar
Hiç şüphesiz Android uygulamaların Hayır uygulamalarından daha fazla olduğu her gerçeğinden kaçamayız. Bilinen Android uygulama sayısı 2.7 milyon iken iOS uygulama sayısı 1.8 milyondur. Fakat uygulamalara sayı bakımından baktığımızda Android üstünken kullanılabilirlik çeşitlilik kalite açısından iOS uygulamaları daha ön plana çıkıyor. Ne kadar Android üzerinde birçok uygulama ve oyun olsa bile iOS Daha kaliteli uygulama ve oyunları barındırıyor.
Kazanan: iOS

1623775310641.jpeg

Uygulama mağazaları
Google Play Store birçok uygulamayı bünyesinde barındırıyor. Fakat kategorileştirmede iOS Play Store'dan daha önde. her ne kadar Google Play Store kullanımı kolay olsa da hatta PC üzerinden bile telefonunuza bağlanarak hangi mobil cihazınıza hangi uygulamayı yüklemek istediğinizi seçip yükleyebilseniz de Google Play Store uygulamalara karşı çok nazik davranıyor. Buna karşın IOS zararlı olabilecek tüm yazılımları bünyesine almadan önce inceliyor ve zararlıysa asla izin vermiyor. IOS’un bu katı tavrı biz kullanıcıların güvenliğini düşünmesi büyük bir avantaj sağlıyor.

14031043893_32c86e5473_b.jpg

Alternatif Uygulama Mağazaları
Android'in iOS’tan en büyük farkı belkide budur. Özellikle iOS zararlı yazılımları önlemek için sadece kendi mağazasını kullanıyor. Fakat Android cihazlarda yandan yani internetteki belirli yerlerden APK uzantılı olarak uygulamaları oyunları indirebilirsiniz. Oha ne kadar Android cihazlar için bir avantaj gibi gözükse de uyuyan mağazalarda APK olarak indirdiğimiz yazılımların içinde zararlı yazılım o olabilme ihtimali daha yüksektir. yine de elbette güvenilir olan yan uygulama mağazalarda mevcuttur.

Download_apk.png

Haritalar
Haritalar bir yerden bir yere gitmek için en önemli uygulamalardır. Eskiden daha çok güvendiğimiz için IOS cihazlara bile Google MAPS indirdik Şimdi ise sadece tercih meselesi olmaya başladı. Çünkü iOS son birkaç yılda haritalarında ciddi değişikliklere gitti. Her ne kadar o değişikliklere çok kötü bir başlangıçla girsede gün geçtikçe daha da iyi bir hale gelmeye başladı. Ne kadar Apple Maps Google Maps e yetişmiş desek de Google Maps hala bir tık önünde. Neden mi? Çünkü kafamı hepsi daha geniş inceleme ve işletme veritabanına sahip.

8011406535_65c5607b42_b.jpg

Pil ömrü ve Şarj
Pil ömrü ve şarj Biz kullanıcıların en önemli kriterlerinden biridir. Sonuçta kim oyun oynarken şarjının bitmesini istiyor ki değil mi? Eskiden android hızlı şarj özelliğinde öndeyken şimdi IOS iPhone 11 ve daha sonrası için hızlı şarj edebilecek şarj aletleri geliştirmeye başladı. fakat iPhone 11 den daha sonra aldığımız mobil cihazlarla birlikte şarj cihazını alamayacağız. Yani şarj cihazını ayrı olarak satın almamız gerekiyor. her ne kadar bu olay Android işletim sistemindeki cihaz önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bütün bu cihazların şarj aleti ile birlikte şarj işlemi iptal olacak gibi görünüyor. Ayrıca şarj aleti kadar pil de önemli. Android'de de aynı hastada pil ömrü uygulama sayısına bağlı olarak azalıyor. Her iki işletim sistemi içinde pil kullanım ömrünü uzatmak için arka planda gereksiz şekilde çalışan uygulamaları kapatmaktan başka çaremiz yok. Her iki işletim sistemi de o anda hangi uygulamaların şarj tükettiğini gösterebiliyor fakat Android cihazlarda hangi uygulamanın ne kadar şarj tükettiğini de görebiliyoruz. Kapasitesi olarak da ne kadar iOS daha önde gözükse de pil kapasitesi daha büyük Android cihazlar bulabilmek mümkün.

1623775739809.jpeg

Kamera
Geçmişte Apple aydınlatma renklendirme ve diğer ayrıntıları yakalama konusunda daha önde iken şimdi yeni Android akıllı telefonlar ekolu yakalamayı Hatta geçmeyi başarmışlar. Örneğin iPhone 12 Pro Max çok güzel bir kameraya sahip fakat Google Pixel 5 de öyle.O yüzden kamera kategorisinde tam olarak hangisinin üstün olduğunu söyleyemeyiz.
Kazanan: Berabere

1623775799882.jpeg

Güncellemeler
IOS tutarlı ve zamanında yaptığı Yazılım güncellemeleri ve güvenlik yamaları ile Android'in önüne geçmeyi başarmıştır. Aynı deneyimi Android cihazlarınızda kullanmak istiyorsanız Pixel telefonlarından birini veya Android One çalıştıran bir telefonu satın almanız gerekmektedir. Yani Android telefonda güncellemeler ve güvenlik yamaları son sürüm değildir. Özellikle Usta son sürüm olan 14 kullanım oranı %80 İken Android cihazlarda son sürüm olan Android 11 kullanım oranı yüzde birler e kadar düşmüştür. bunun en büyük sebebi Android işletim sistemine sahip mobil cihaz üreten şirketlerin mobil cihazları son sürüm olan Android 11 olarak güncellemesidir. Google'un kendi Pixel telefonları ve Android One çalıştıran birçok mobil cihaz olsa da bunlar istisnadır. Eğer Güncellemeleri ve güvenlik yamalarını istiyorsanız iOS’u tercih etmelisiniz.

1623775932799.jpeg

Kişiselleştirme:
Kişiselleştirme alayında Android en zaman önde olmuştu. iOS 14 ile iOS kullanıcıları için ana ekranını kişiselleştirme zıplar gibi birçok destek gelsede Android mobil cihazınızı tamamen dönüştürebilen üçüncü taraf launcherlara izin veren gerçekten benzersiz kişiselleştirilmiş bir görünüm sağlayabiliyor.

Android_widgets.png
15554507383_b923244f1c_w.jpg

E-posta
Android'de de aynı eposta uygulamalarının Kullanımı kolaydır ve kuruluma hızlıdır. Her iki işletim sisteminde de üçüncü taraf eposta uygulamaları mevcuttur. Fakat Android işletim sisteminin eposta uygulaması Gmail, iOS işletim sisteminin e posta uygulaması iOS mail’den daha güçlü bir e-posta uygulamasıdır. Gmail dünyadaki en popüler e-posta adresi sistemidir. Ayrıca Android işletim sisteminde genellikle telefon üreticileri tarafından yapılan ve olabilecek alternatif e-posta uygulamaları sunması Android işletim sisteminin avantajıdır.

Gmail_Python.png

Ses asistan'ı
Apple serisi ile yapabildiğimiz her şeyi Google Asistan ile de yapabilmeniz mümkün. Örneğin web'de arama yapma,takvim randevusu ayarlamak gibi. Fakat Google Asistan'ın fazladan büyük katmanı daha vardır. Peki bu ne işe yarar diye sorarsanız sizlere öncelikli olarak faydalı öneriler ve yaptığınız şeye dayalı olarak eğlenceli oyunlar bağlamsal bilgiler sunan daha sohbetsel bir yönü vardır. Bu da Google asistan'ın içeriden daha akıllı ve çok yönlü olmasını sağlamakta.

26988770454_de070818c4_z.jpg

Genel değerlendirme
Ben hiçbir zaman bir işletim sistemi diğerinden daha iyidir demedim demeyeceğim de çünkü birinde zayıf olan özellik diğerinde daha iyi olabiliyor. Mesela Android e-posta ses asistan'ı gibi özelliklerde daha öndeyken iOS uygulama mağazası güncellemeler güvenlik gibi yönleriyle Android'den daha önde. Bu yüzden size uygun olan mobil cihazı kendiniz seçmeniz gerekiyor. Benim fikrimi sorarsanız her nekadar android kendini geliştirmeye devam etse de güvenlik ve pil ömrü sayesinde iOS benim favorim. Siz de favori mobil işletim sisteminizi ve neden favoriniz olduğunu yorumlara yazın.

s-l400.jpg