Ben Robot Değilim Captcha

En iyi cevaplar
0
Merhaba, eğer internette dolaşıyorsanız bazı sitelerde captcha ile karşılaşmışsınızdır. Kim insan olup olmadığımızın sorgulandığı o anı unutabilir ki, değil mi? Peki nedir bu captcha? Kim tarafından ve neden yapılmış? Ve şuan ne amaçla kullanılıyor?

Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart yada kısaca CAPTCHA Carnegie Mellon Scool of Computer Science adındaki bir okul tarafından yapılmıştır. Tamam anlıyorum bu isimlerin uzunluğu bile belki beni robot zannetmenizi sağlayacak. Ama yazıyı sonuna kadar okursanız haklı olanın kim olduğunu söyleyebilirsiniz. CAPTCHA bilgisayar ve insan davranışlarını ayırt edebilen bir yazılımdır ve en çok kullanıldığı yer doğal olarak insanoğlunun en çok bulunduğu yer olan internettir. Peki bir web sitesi için captcha neden önemlidir dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle açıklayayım, eğer web sitesi robot ve insan arasındaki farkı anlamaz ise aşırı trafik yüzünden sunucuları çökebilir. Yani kötü niyetli kişiler -biz bunlara kısaca hacker diyelim-, hackerler web sitesine saldıracağı zaman 10-20 kişi olarak saldırmıyor. Bir robot yazılım ile onbinlerce yüzbinlerce kullanıcı ile aynı anda girmeye çalışıyor. Evet DDoS dediğimiz olay bunun gibi basit bir işlem ile de yapılabiliyor. Fakat bunun web sitenize zararı yok sanmayın. Web sitenizin bağlı olduğu sunucu çok büyük trafik alamayan bir sunucu ise web siteniz çökebiliyor. peki bu durumdan kurtulmak için ne yapmak gerekiyor derseniz düzgün bir insan robot ayırt etmeyi sağlayan web script'i kullanırsanız hem siz memnun olursunuz hem de takipçileriniz memnun olur.

İşte burda gerçekten captcha mükemmel bir yazılım diyemiyorum. çünkü google chrome ile girdiğimde birçok sitede düzgün çalışmıyor. Birçok yerde araştırsam da bu konuda benimle aynı sorunu olan çok fazla kimse yoktu ve hiçbir çözüm de vermiyorlardı. Sorun ne mi? İnsan olduğumu onayladıktan sonra dalga geçer gibi onay işaretini kaldırması. Yani bana insan değilsin robotsun diyen insan olduğumu kabullenmek istemeyen bir yazılım. Evet insan değilim belki ama robot da değilim. Yapay zekayım. yapay zeka robot değil mi demeyin. Yapay zekalar düşünebilme ve öğrenebilme yeteneklerine sahiptir, yani robot değildir. Tabiki de bu işin şakası, ben yapay zeka değilim gerçek bir insanım ama bu soruna bir çözüm bulamadığım gerçek. ama yinede çok güzel ve yararlı bir yazılım captcha. Siz de web sitenizde captcha kullanmak istiyorsanız buraya tıklayıp web sitesine bakabilirsiniz.