Rehber Debian Nedir?

emirredd

Çaylak
En iyi cevaplar
0
Debian Nedir?

Debian, 1993 yılında Ian Murdock tarafından başlatılan, Dünya'nın çeşitli bölgelerindeki gönüllüler tarafından hazırlanan tamamen özgür bir Linux dağıtımıdır. Debian, en yaygın GNU/Linux dağıtımlarından biri olma özelliğini taşır. Debian, birçok GNU/linux dağıtımına kaynak teşkil etmekte ve birçok tanınan Web sitesinde tercih edilmektedir.

Debian, farklı işletim sistemi çekirdekleri ile birlikte birçok donanım platformunda çalışabilmektedir. Desteklediği donanım ve çekirdek zenginliğinin yanı sıra Debian'ı diğer dağıtımlardan daha özgün kılan en önemli husus, dağıtım kapsamındaki yazılımların bütünüyle özgür lisans şartlarına sahip olması, yazılım özgürlüğünü denetlemek ve sürekli kılmaya yönelik bir Debian Sosyal Sözleşmesi'nin bulunmasıdır.

Debian'da, kendine özgü bir paket yapısı olan .deb kullanılmaktadır. Paket yönetimi için alt seviyede dpkg ve buna eşlik eden bir dizi araçla birlikte daha üst seviyede APT denilen gelişmiş bir paket yönetim sistemi de bulunmaktadır. Debian'ın on binlerce derlenmiş paket içeren zengin paket depoları sayesinde belirli bir uygulamayı kurmak veya kurulan bir paketi yeni sürüme yükseltmek oldukça basittir. İnternet üzerindeki paket depoları Dünya'nın çeşitli konumlarında yansılanmaktadır.​

Kronox

www.Rabisu.com
En iyi cevaplar
0
Ödüller
2
Aynı zamanda çoğu distronunda babasıdır. Elinize sağlık 🤗