İnceleme N'oluyo Lan Burda!: Little Nightmare

Galt

Çaylak
En iyi cevaplar
0
Ödüller
2
2010 yılı özellikle indie yapımlar için bir patlama dönemiydi. O dönemler indie yapımcılar, hem büyük şirketler ile rekabet edebileceklerini, hem de sektöre yenilik getirebileceklerini kanıtlayabilmişlerdi.

Rol yapma kısmında Death Spank, platform kısmında Super Meet Boy, korku kısmında ise Amnesia, indie yapımlar olarak bizleri etkilemişti, ama aralarından birisi basit platformlarıyla, grafik yapıları ile öne çıkmıştı, Limbo.

Limbo gibi bir oyunu yapmış ve bu konsept ile başarıyı yakalamış olan yapımcı, 2016 yılında İnside'ı çıkarttı. İnside ise her ne kadar 2D oynanışa sahip olsa da ortam yapısı 3D idi. Hikaye anlatımı Limbo'ya benzerdi ama akıcılık ve atmosfer olarak bize göre daha başarılıydı.

Ama konumuz bu oyunlar değil. Konumuz Little Nightmare dostlar.
En başta anlattığım bu iki oyun ile Little Nightmare arasında benzerlikler var. Ayrıca aynı tür oldukları için sizden özür dileyerek bu oyunlar ile karşılaştıracağım.

Little Nightmares'ın atmosferi, grafikleri ve sanat yönetmenliği, oldukça iyi duruyor ama oynanış için aynısını söyleyemeyeceğim. Atmosfer olarak Limbo ve İnside'nin önüne geçen yapım, oynanış kısmında ise en geride kalıyor. Özellikle bahsetmek istediğim bir kısım var. Oyun tıpkı diğerlerinde olduğu gibi yandan gördüğümüz için ince bir platformda yürümek işkenceye dönüşüyor. Ya o ince yolun çok ilerisinde veya çok gerisinde kaldığınız için, bol bol düşüyorsunuz. Bu da bayağı sinir bozucu.

Diğer oyunlarda iyi olan bulmacalar ise bu oyunda nedendir bilinmez basitleştirilmiş. Çoğunlukla yerdeki şeyleri bir yerlere atıyorsunuz ve ta daa! Kapı açılmış oluyor.

En azından bu sığ mekaniklere ve basit bulmacalara fazla katlanmıyorsunuz. Oyun 2-3 saat içinde bitiyor zaten. Şahsen ben daha uzun olsa oyunu kapatır ve bitirmek için kendimi zorlamazdım. Tam yerinde bitiyor ama oyunun hakkını yemeyelim. Sizlere 2-3 saatlik güzel atmosferler sağlıyor. Bu da sizi ne kadar etkiler bilemem ama benim için yeterli.

Bu oyuna benim puanım: 7.5

Atmosferleri ve sizi korkutmayı başaran müzikleri için bile bir şans vermenizi öneririm. Zaten bu incelemenin yazıldığı tarihte bedava şekilde alabilirsiniz. Beğenmeseniz bile kütüphanenizde bulunsun. zararı yok.

Moderatör tarafında düzenlendi: