Türkiyede Freelancer Olmak

Katılım
17 Mayıs 2021
Mesajlar
59
En iyi cevaplar
0
Puanları
115


Türkçede Serbest Çalışan olarak bilinen Freelancer'ların çalışma biçimi adı üstünde serbesttir yani çalışan kendi işini kendi belirler. Genellikle Freelancer'lar işlerini freelance bir dernek yada siteden alırlar. Peki nasıl mı freelancer olunur? Küçük bir örnek gösterelim.

Bilinen onlarca freelancer web sitesinden birini ele alarak başlayalım, Bionluk. Bu platform çoğunluğu Türk'lerden oluşmakta. Çünkü Türk yapımı... Tamam tamam hemen kızmayın espri yapmakta kötüyüm. Neyse konumuza dönelim. Bionluk Türk yapımı olan birçok Türk yapımı bir freelancer topluluğu web sitesi "tanımını yazmak bile uzun sürdü". Öncelikle Bionluk sitesine kayıt olmamız gerek. Facebook yada Google ile otomatik kaydolabilir yada e-postanız ile tek tek seçim yaparak kaydolabilirsiniz. Merak etmeyin her iki türlü de size uygun seçeneklerinizi işaretlemeden işe başlayamıyorsunuz.

01.PNG

Öncelikle profilinize girip harika bir fotoğrafınızı seçebilirsiniz. Bu sizi bir tık öne çıkarmakta etkilidir. Fotoğraftan ne olucak demeyin bunun gibi küçük şeyler sizi daha profesyonel göstermeye yeter de artar bile. Daha sonra alanınızı seçip ne tür iş yaptığınızı açıklamalısınız. İşte bu kadar. Şimdi size gelecek iş tekliflerini beklemelisiniz. Tabi tek bir platform freelancer olarak tüm maddi imkanınızı burdan kazanmak istiyorsanız yetmeyecektir. Bu yüzden olabildiğince çok freelancer sitesinde profil oluşturup kendinizi hem ulusal hem uluslararası (global) sektörde tanıtmak. Ayrıca CV (önceden yaptığınız projelerinizden oluşan döküman) sizi her platformda daha da güvenilir yapacak ve iş kovalamak yerine iş sizi kovalayacaktır. CV hazırlamak için illa bir yerde çalışmanıza da gerek yok. Kendi adınıza küçük projeler yapıp paylaşırsanız bu da yeterli olacaktır. Bu arada aman dikkat çoğu platform özgün ve telifsiz içeriklere çok özen gösterir. Sakın başkasının projesini kendi projeniz gibi göstermeye çalışmayın. Son olarak işi aldıktan sonra zamanında ve istenilen biçimde teslim etmeli müşterinizle iletişim sırasında düzgün ve dikkatli konuşmalısınız bu sayede müşteriniz size olumlu puan verir ve tanınırlığınız artmaya başlar. İyi çalışmalar meslektaşlarım...

02.PNG

Siz de freelancer çalışma platformları hakkında ne düşünüyorsunuz, en iyi platform sizce hangisi? Yorumlara yazmayı unutmayın.​
 

Erhan

www.Rabisu.com
Yönetici
Katılım
27 Haziran 2020
Mesajlar
357
En iyi cevaplar
19
Puanları
1,040
Serbest çalışmanın Türkiye'de ne avantajı olduğunu bilemiyorum ancak daha çok yurt dışı menşeili sitelere yönlenmek, 1 ayda kazanacağınız parayı 4-5'e katlamaya yetecektir.
 
Üst