Rehber VDS'e Nasıl Domain Bağlanır?

tst_sticky_timer_this_thread_has_been_sticked_forever

MakeRKereM

www.Rabisu.com
En iyi cevaplar
0
Ödüller
3
1491220024.png

VDS'e Nasıl Domain Bağlanır?

Merhabalar. Bugün sizlere aldığınız VDS yani sanal sunuculara nasıl domain bağlayacağınızı göstereceğim. Domain çoğu zaman önemli bir şeydir. Gerek kullanıcıların kolayca sunucunuza bağlanabilmesi için, gerek ip'nizi gizlemek için. Uzatmadan konuya geçelim.
Öncelikle VDS'nize port açmanız gerekmektedir. Bunu bu linkteki rehberimizden faydalanarak yapabilirsiniz. Sonra Cloudflare'ye üye olmanız gerekmekte. Bu siteye giderek formu doldurup önce siteye üye oluyoruz. Sonra websites menüsündeki "Add a Site" butonuna tıklıyoruz.
1641486026379.png

Sonra ise size domain adresinizi soracaktır. Ben örnek olması açısından kendi sitemin domaini ile yaptım. Siz kendi domaininizi yazabilirsiniz.
1641486094441.png

Sonra ise size plan soracaktır. Ben ücretsiz kullandığım için free'yi seçiyorum. Ki vds'e bağlamak için free bize yetecektir.
1641486234545.png

Sonrasında sizden Cloudflare Nameserverlerini domaini satın aldığınız website üzerinden eklemenizi isteyecektir.
1641486381069.png
1641486480903.png

Ben domaini Namecheap'den aldım. Sizin aldığınız firmada da muhtemelen buna benzer bir alan olacaktır. Bu bilgileri girip onayladıktan sonra Cloudflare panelimize yeniden giriyoruz. Sol taraftan "DNS" menüsünü seçiyoruz. Burada bizim 2 tane seçeneğimiz var. Biri domaini direk yönlendirmek yani oyuncular girerken direk makerkerem.me yazarak girecekler. ya da eğer ki makerkerem.me üzerine site kurduysanız mc.makerkerem.me yaparak hem sitenizi hem de oyununuzu aynı domaine yönlendirebilirsiniz. Zira bu şekilde daha kolay oluyor.
1641486694982.png

Öncelikle bu menüden "Add record" tuşuna basıyoruz.
1641486751376.png

Type kısmını "A" olarak seçip Name kısmına ****.domaininiz şeklinde olmasını istediğiniz *** kısmını yazmalısınız. Örnek olması açısından ben mc yazdım. IPv4 adresi kısmına da vds'inizin İp adresini yazmalısınız. Proxy status'u kapatıp TTL'i de Auto yaparsanız kolayca çalışır. Eğer ben direk sadece domaini yazacağım istiyorsanız name kısmına direk domaininizi yazabilirsiniz.
1641487044467.png

Sonrasında ise yeniden "Add record" tuşuna basıp TypeSRV olan yeni bir kayıt ekliyoruz. Name bu sefer domaininiz olmalı. Service'i ben bu yönlendirmeyi Minecraft için kullandığımdan dolayı _minecraft olarak yazıyorum. Diğer oyunlarda da _oyunismi şeklindedir. Protocol yine TCP olacak. TTL yine Auto olmalı. Priority 0 olacak. Weight 0 değerinde olmalı. Port ise sizin kullandığınız oyunun portuna göre değişir. Dediğim gibi ben bunu Minecraft sunucusu için yaptığım için Portu 25565 olarak ayarladım. Siz hangi oyun için yapacaksanız onun kullandığı portu ayarlayabilirsiniz. Target'ı da eğer direk domaininizi kullanacaksanız onu, eğer benim yaptığım gibi ****.domain şeklinde kullanacaksanız onu yazabilirsiniz.

Bu şekilde Domain Yönlendirmemiz Artık Hazır!
Eğer herhangi bir sorunuz varsa yorumlara yazabilirsiniz:).