Winter İs Coming: Enviro Bear 2000

Galt

Çaylak
En iyi cevaplar
0
Ödüller
2
Eğer çocukluğuma dokunan sıcak bir hikaye dinlemek isterseniz karşıma oturun lütfen. çünkü bu oyun benim için biraz değerli. hazırsanız başlıyorum...

Yanlış hatırlamıyorsam yıl 2013 veya 2014 olması lazım. eski bilgisayarım hemen oturduğumuz apartmanın altındaki bilgisayarcı tarafından mahvedilmişti. o bilgisayar yerine ise bize eski ve gogle'ı bile zor açan bir bilgisayar vermişti. bende şansıma küfür edip internete dalmıştım ne oynayabilirim diye. korsan bir oyun sitesinden araba oyunları indirmeyi denemiştim. fakat hepsi virüslü çıktı. en son bir tanesi açılmıştı. ama hiç de beklediğim gibi değildi. ekranın sol tarafında bir ayı eli ile araba sürüyordu. ilk başta anlam veremedim ve kapattım. ama aklımda hep o ayı vardı. acaba ne yapabiliyordu diye okulda volta atıyordum. en sonunda google'a oyunun adını yazdım ve videolara baktım. ama o zamanlar ingilizcem olmadığı için oyunun amacını " siz bir ayısınız ve milletin yemeğini çalıp mağaraya kaçıyorsunuz" anlamıştım. ama o bile benim için acayip bir durumdu. çünkü benim oynadığım tek oyunlar ya wolfteam ya da minecraft'dı. hemen okuldakilere anlatmaya karar verdim. ama kimse araba süren bir ayıyı oyun ile ilgilenmiyordu. onlar wolfteam'de kurt öldürmek istiyorlardı. ben ise onlara küsüp her akşam eve geldiğimde bu oyunu onardım. sabah okula gitmeden önce ve akşam eve geldikten sonra. sanki kokain çekmişim gibi bağımlısı olmuştum. ardından ise o bilgisayar yerine iyisi geldi ve eski bilgisayarım aşağıdaki bilgisayarcıya satıldı. ben ise o salak aklım ile oyunun adına bakmamıştım. aradan yıllar geçti ve bir akşam uyku öncesi aklıma geldi. tüm o yaptıklarım, harcadığım saatler geldi aklıma. yataktan fırlayıp internette küçük bir arama ile hemen buldum bu oyunu.

MV5BYWVkOTExMjQtMTc5Ni00MGQ3LTg2NmMtODFkZWNkZWZmMGJkXkEyXkFqcGdeQXVyMTk5NDI0MA@@._V1_.jpg

Pekala beyler masal saati bitti. herkes yerlerine. konumuz Enviro Bear 2000.

enviro bear 2000, adının aksine 2009 yılında çıkış yapmış bir yarış ve bulmaca oyunu (ben değil Google söylüyor). oyunda amacınız gayet basit. kış uykusuna yatmadan önce karnınızı doyurmanız lazım. bunun için ise yerdeki göletlere ve çalılıklara altınızdaki araba ile ezip geçerek yiyecek toplamanız gerek. ama o kadar basit değil. eğer bir ağaca veya kütüğe çarparsanız arabanıza arı veya kokarca girebiliyor. ki bunları arabadan çıkartmak oldukca zor. eğer çıkartmazsanız arabanın içindeki yiyecekleri bile yiyebiliyorlar. ayrıca bir de süre engeliniz var. bu süre oyunun ilerleyen bölümlerinde gitgide kısalıyor. aynı zamanda ağaçlara çarpmanız durumunda arabanıza yaprak ve kozalak, dağa çarpmanız sonucunda ise arabanın içine taş dolabiliyor. bunlar bazen daha da sinir bozucu olabiliyor çünkü bu eşyalar sizinle beraber hareket ediyorlar ve bazen de pedal gibi önemli eşyaların hareketini engelliyorlar.

pedal demişken mekaniklere ufak da olsa değinelim. oyunda arabayı sürmek için bir direksiyon, gaz ve fren için iki ayrı pedal, ve bir de vitesimiz var (bir arabada başka ne olabilirdi ki zaten :D) ama dediğim gibi, her ne kadar basit görünse bile hem direksiyonu hem gazı hem de vitesi kontrol etmek insanı delirtebiliyor. o yüzden bir tık sinir edebilir.

oyunun grafikleri, tahmin edebileceğiniz gibi piksel piksel. ama bizim gibi oyuncular için çok da sorun olmayacaktır diye tahmin ediyorum. sanırım grafik konusunda en iyi bahsedebileceğim şey ise açık bir çekilde kullanılmış olması. oyundaki tüm modellemeler PNG halinde kaydedilmiş. bu sayede istediğiniz zaman, biraz da pixelart çizim yeteneğiniz varsa gayet güzel şeyler çıkartabilirsiniz ortaya. şahsen benim bilgisayarımda hala yüklü ve ben ae86'ya benzeyecek şekilde çizmiştim.
enviro-bear-2000-ope.png

evet, biliyorum. her ne kadar inceleme tarzıma yanlış olsa da yine de sizler ile paylaşmak istedim. en azından benden başka bu oyunu bilen insanlar var mı bilmek güzel olurdu.

Teşekkürler.​

Forsecon

Azimli
En iyi cevaplar
0
Ödüller
3
Ellerinize sağlık, güzel bir metin olmuş.