Bende Eskiden savaşçıydım. Ta ki Dizime Ok Saplanıncaya Kadar: Elder Scrolls V: Skyrim

Galt

Çaylak
Stajyer
Katılım
25 Mayıs 2021
Mesajlar
13
En iyi cevaplar
0
Puanları
40
Şu Konuda hepimiz aynı fikirdeyiz sanırım. Bethesta, o kadar yıl geçmesine rağmen, RPG türünün hala ayakta durmasını sağlayan şirkettir. 1994 yılında Bethesta bu ünvanı kendisine kazandırmayı başaracak oyunu olan Elder Scrolls: Arena oyununu çıkartmaya hazırlanıyordu. Ama oyunu oynayan kimse, bu serinin ileride ders niteliği taşıyacak kadar önemli olacağını tahmin edemiyordu herhalde. Arena'dan sonra ise Elder Scrolls 2: Daggerfall piyasaya sürüldü. En çarpıcı yanlarından birisi ise zamanına göre devasa haritasıydı. Ardından sırası ile Morrowind ve Oblivion oyunları geldi. Bu iki oyun da diğerleri kadar iyi ve arşivlik oyunlardı. İyi oyunlardı, güzellerdi. Uzun süren beklemenin ardından o efsane oyun çıka geldi. Skyrim. Her ne kadar üstünden yıllar geçse de hala sevilen ve saatler verilebilecek bir oyun. Bethesta da bunun farkında olacak ki, ana oyunun yanına 3 adet DLC, HD grafikli özel sürümü çıkartmıştı. Ardından ise bir VR oyunu geldi. Ama tüm bunlara rağmen, ilk çıktığında bile insanları ekran başına kilitleyen, duyurulduğundan itibaren direk kült yapımlar arasına giren bir yapımı konuşucaz sizlerle...

Hikaye ile başlayalım. Oyunumuz oblivion'dan 200 yıl sonrasını anlatıyor. Uzun yıllar boyunca korunması başarılan barış dolu günler, skyrim kralının ölmesi ile son buluyor. Kral ölünce tabi, diğer imparatorluklar hemen skyrim'e saldırıyorlar. Bu durumdan kurtulmak isteyen bir grup isyancı ise, skyrim'i eski haline dönüştürmeye istiyorlar. Tam bu sırada, kehanetlerden bir tanesinde bir ejder tanrının yıllar süren oykusundan uyanacağını ön görüyor. Bizim amacımız ise bu ejderhayı kesip skyrim'i özgürleştürmek.
Oyuna bir at arabasında uyurken başlıyoruz. Bu noktada ise karakterimizi yaratıyoruz. Ama bu karakterler kısmen geçici. Çünkü, skyrim'in açık dünyasında istediğiniz karakter olabiliyorsunuz. Oyunun size bu özgürlüğü sağlaması gayet iyi. Ardından ise tam idam edilirken kadim ejderha ortaya çıkıyor ve bir dragonborn olduğumuz ortaya çıkıyor. Ve hikayemiz bu noktada başlıyor.

Her oyuncu skyrim evreninde farklı bir hikaye yaşayabiliyor. Örneğin; oyundaki ticaret mekaniğini kullanarak avcılık yapabilir ve bu sayede geçiminizi sağlayabilirsiniz. Yada mistik zindanlarda lord'lar ile savaşıp savaş ganimeti toplayabilirsiniz. Seçim size kalmış.
Biraz da grafikler. Grafikleri 2011 yılına göre gayet iyi duruyor. Tek bir sıkıntıları var. O da manzara veya bir yere uzaktan baktığınızda muazzam, yakından baktığınızda kalitenin düşmesi. Ama bizim gibi 8 veya 16 bit oyunlara alışık olanlar pek sallamıyoruz bu durumu. Aynı şey mekanikleri için de geçerli. Her ne kadar mekaniksel olarak sorunlu olsa da rpg sistemi baya etkileyici olmuş. İyi ve kötü yönlerini birleştirirsek bile ortaya güzel bir iş çıkıyor ortaya. Atmosfer gayet sağlam. Ama bu atmosferi güçlendiren en önemli şey var ki, günümüzde bile hala tüyleri diken diken ediyor. Müzikleri. Sizler buradan alıp başka diyarlara götürüyorlar. savaş anlarında da, sakin anlarda da müzikleri insanı etkiliyorlar.

Her ne kadar yer yer insanı sinirlendiren bug'lar ve hatalar olsa da, tüm bunlar görmezden gelirseniz bu oyun hala oynanabilir arkadaşlar.
Dizinize ok saplamaya çalışanlara dikkat edin ;)
 
Son düzenleme:
Üst