Haber Çin oyun dünyasını tamamen dışlayabilir

Engineer

www.Rabisu.com
Katılım
6 Ocak 2021
Mesajlar
39
En iyi cevaplar
0
Puanları
65
Dünyanın bazı ülkelerinde oyun kısıtlamaları yapılıyor. Buralarda genellikle çok yoğun bir şekilde baskı kurulduğu söylenebilir. Mesela bunun en güzel örneği Çin hükümeti. Burada yayınlanan oyunların büyük bir bölümü sansürden geçiyor. Bazı oyunlar ise sansür kabul etmediği için Çin tarafından dışlanıyor.

6020e0922af10711d4be8b96.jpg


Aynı zamanda bu ülkede Facebook ve Google gibi platformlara erişim sağlamak isteyenler büyük sorunlarla karşılaşabiliyor. Steam ise konu ile alakalı ilginç bir karar aldı. Steam China olarak isimlendirilecek yeni platform bütün dengeleri değiştirebilir.

Çin Hükümeti kendisine karşı gelmeyen ve şartlarını kabul eden şirketlere göz yumuyor. Bunlardan birisi de muhtemelen Steam olacak. İlk etapta Dota 2 ve Counter-Strike: Global Offensive gibi oyunlar yer alacak. Bu oyunlar açıkçası Çin tarafından pek beğenilmiyordu.

Steam China platformu ile birlikte gelecek olan oyunlar, çok yoğun sansürden geçecek. Özellikle de kanlı sahneler burada büyük sansüre uğrayacak. İlerleyen dönemlerde başka oyunların yine platform içerisinde yer alması ve sansürlenmesi bekleniyor.

9 Şubat 2021 tarihinde aktif hale gelecek olan bu platform ile ilgili çok büyük bir endişe var. Eğer Çin sadece bu platforma izin verir ve Steam uluslararası hesabını yasaklarsa bu çok büyük bir felaket olur. Oyun dünyası böyle bir durumda neredeyse çöküntü yaşayabilir. Fakat Çinli oyun geliştiricileri de yine aynı şekilde durumdan zarar görecektir.

kaynak:cnntürk
 
Üst