Rabisu

Rehber Fivem - Genel Bazı Rol Terimleri

Nerv

Çaylak
Katılım
29 Temmuz 2020
Mesajlar
10
En iyi cevaplar
0
Puanları
40
template (1).png

Rolsel Bazı Terimler;

META Nedir ?

OOC yani karakter dışı (gerçek hayattaki) bir oyunu etkileyecek bilgiyi IC (oyun) içinde kullanmaktır. Yapılmaması gereken belli başlı kurallardan biridir.

In Character (IC) Nedir ?
Karakter içi anlamına gelmektedir. Karakter ile alakalı olayları ilgilendirir. Gerçek dünya ile bağları kopuktur. Mesela gerçekte arkadaş iseniz oyunda ayrı dünyaların insanısınız.

Out Of Character (OOC) Nedir?
Karakter dışı olayları kapsar. Örneğin rol ortasında biri oyundan düştü veya bilerek çıktı. "/ooc Nereye gitti bu" gibisinden role dahil olmayacak yazıları yazmak için kullanılır.

Random DeathMatch (RDM) Nedir ?
Sebepsiz rolsüz bir şekilde adam öldürmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Vehicle DeatchMatch (VDM) Nedir ?
Sebepsiz rolsüz bir şekilde araçla adam ezmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir. )

Mixing Nedir ?
Rolleri karıştırmaktır. Örneğin; Doktorken, mafya rolü yapmaktır. Veya IC ve OOC'yi karıştırmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Meta Gaming Nedir ?
Rol dışında öğrendiğimiz bilgileri role dahil edip rolde saçmalamaktır.

New Life Rule (NLR) Nedir ?
Ölünce, öncekini hayatını unutup yeni bir hayata başlamaktır. (Bunun roleplayde yapılması ZORUNLUDUR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Fear RP Nedir ?
Rol anında, birileri tarafından kaçırıldığında gerçek hayattaki gibi korkuyla tepki vermektir. Sizi kaçıran adamlar, size silah çekmiş ise karşılık veremezsiniz.

CombatLog Nedir ?
Roldeyken oyundan çıkmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Revenge Kill (RK) Nedir ?
Birisi seni öldürdükten sonra tekrar canlanıp intikam peşinde koşamazsın. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Gun Out Of As (GOOA) Nedir ?
Çanta olmadan üstünden büyük silah çekmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Power Gaming (PG) Nedir ?
Gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri oyunda yapmaktır. Örneğin; Bir araba sizi ezdikten sonra kalkıp koşa koşa oyuna devam etmenize powergame denilir. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Bunny Hopping Nedir ?
Size ateş edilirken art arda zıplıyarak kaçmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Fail RP Nedir ?
Rol içerisinde yapamayacağımız hareketler yaparak rolü bozmaktır. (Örn: Biri size silah tutuyor ve elleriniz havada, bu durumda silah çekip adamı vurursanız Fail RP yapmış olursunuz.)

Problock Nedir ?
Araç ile bina giriş çıkışlarını kapatmak. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Copbait Nedir ?
Polise karşı yapılamayacak hareketleri yapmaktır. Örneğin, polis görünce drift yapıp ilgi çekmeye çalışmak gibi gibi..

Rol paslamak nedir ?
Örneğin bir market soydun polislerle çatışıp 3-5 kişi vurarak oradan uzaklaşmak yerine, polislerle konuşup ne bileyim bize bir araba ayarlayın bize bir helikopter ayarlayın gibisinden role girerek polisin de konuşmasını sağlamak. Farklı yöntemleri de var tabiki. Örneğin adminlerin kendi sunucularında oynayan adamların yanına kedi köpek tipiyle gidip o tipe uygun 10-15 dakika rol yaptıklarında, o an orada olan adamlara rol paslamış oluyorlar. Yani kısaca rol paslamak o sunucuda oynayan diğer insanların da eğlenmesini sağlamaktır.

SMILEYS IC: Oyun içinde yazarak rol yaptığımızdan, normalde yaptığımız: "xd, tm, mrb" gibi kısaltmalar yaparak rol yapmak bu kural ihlaline giriyor.

BUG ABUSE: Oyun içerisindeki hataları, IC karakterinizin yararına kullanmak, kural ihlali.

CAR SURFING: Araçların üzerinde seyahat etme.

CAR RAMMING: Araçla sebepsiz yere insanlara ve araçlara çarpma.

NINJA JACKING (NJ): Rolsüz olarak araç çalma.

REFUSE ROLEPLAY: Rol yapmayı reddetme.

RP FIRST BITCH LATER: Bu kural ihlali biraz ağır bir dille belirtilmiş olsa da, haklı bir ihlal. Şöyle örnek verilebilir: eğer gücünüze güvenip başka bir güçlü gruba saldırmaya kalktığınızda ve başarısız olduğunuzda rolü kabullenmemeniz.

BUNNY HOPPING: Normal hayatta hiçbirimiz hızlanmak için etrafta zıplaya zıplaya dolaşmayız değil mi? Bu da bir gerçekçilik, gerçek hayat rolü olduğundan oyunda da bu şekilde davranmamalıyız.

RETARTED ROLEPLAY: Yaptığımız rollerin sebepleri olmalı. Durduk yerde birine gidip de uydurma bir yalanla zarar veremeyiz. Tıpkı gerçekteki gibi yaptığımız eylemlerin sebepleri olmalı. Kafamıza eseni yapamayız. Bu ihlale halk arasında "salakça roleplay" de deniyor.

Casual RP : Ana RP kurallarının dışına çıkmadan ancak kurallara da çok bağlı olmadan yapılan RP.

Gun Swicht: Emotesiz silah degistirmek

New Life Rule :Ölünce, bir önceki hayatı unutup yeni bir hayata başlamaktır.

CombatLog: Roldeyken oyundan çıkmaktır.

Car Parking: Araçla oyuncunun üzerinde durup öldürmek.

Random Shooting ( RS ): Rastgele havaya veya başka bir yere sebepsiz sıkmaktır.

Bunny Jumping: Ateş altındayken karakter hiçbir şekilde zıplayarak kaçamaz. Sebebi ise real life'ta mermilerden zıplayarak kaçamazsınız.


 • /me ; Komutu oyun içerisindeki ifadelerinizi belirtmek için kullanılan komuttur.IC Duygularınızı ve animasyon olarak yapamadığınız bazı davranışları belirtmek için kullanılır. Kesinlikle "OOC" olarak kullanımı yasaktır.

  Örneğin;
  /me Arka cebindeki cüzdanı kontrol eder.
  /me Kahkaha atar.

 • /do ; Komutu oyun içerisindeki yapamadığınız animasyonları belirtmek için kullanılır. Hislerinizi ve duygularınızı belirtmek içinde kullanabilirsiniz.

  Örneğin;
  /do Aracın anahtarlarını Khasbin'e uzatır.
  /do Aracın bagajından tamir kitini alır.
 • /do sinirlidir.
 • /do yüzü gülüyordur.
Bazı rol seviyesi düşük sunucularda occ komutuda kullanılır.
 • /ooc ; Komutu OOC(Out of Character) kullanım amacı ile hizmet vermektedir.Bir sorun yaşadığınızda yönetim ekibine bildirmek için kullanılmaz.Oyun içerisinde belirtemediğiniz gerçek yaşantınızdaki durumları bu kanaldan bildirmek zorundasınız.BU KANALDAN HERHANGI ROL DAHILINDEKI BIR BİLGİ ALIŞVERISI YAPMAK YASAKTIR. Telefonunuzda bulunan numaralardan Polis, Mekanik, Ambulans, Emlakçı vb.. numaralara oyun içinden erişiminiz bulunmaktadır.

  /ooc Kapı çaldı hemen geliyorum, brb.
  /ooc Çok güzel rol döndü herkese teşekkürler!
  /ooc DOKTOR ACİL GEL! => Bu tip kullanımlarda direkt Kick + Uyarı alırsınız!
  /ooc EMLAKÇI AÇIK MI GELELİM Mİ? => Bu tip kullanımlarda direkt Kick + Uyarı alırsınız!
 

Ekli dosyalar

Erhan

www.Rabisu.com
Yönetici
Özel Üye
Satıcı
Katılım
27 Haziran 2020
Mesajlar
220
En iyi cevaplar
13
Puanları
290
Gayet güzel ve açıklayıcı olmuş, elinize sağlık.
 
Üst