LoL Mobil'e Rakip Olabilecek 10 Oyun

En iyi cevaplar
0
Merhaba, bugünkü konumuz LoL Mobil olarak da bilinen Wild Rift'e rakip olabilecek 10 oyun. Wild Rift temelinde 5v5 moba oyunu olduğu için içinde 5v5 üç koridorlu moba tarzı oyunları listeleyeceğim.

1) Wild Rift:
Yapımcı: RIOT Games
Evet, neden rakip listesine oyunun kendisini aldığımı soruyorsunuz değil mi? Öncelikle listede Wild Rift oyunun kendisini tanıtmasak olmazdı. Wild Rift yada LoL mobil RIOT Games tarafından PC platformuna çıkarılmış olan League of Legends oyununun mobil versiyonudur. Oyun türkçe dil desteği sunmakta ve çeviri işini çok iyi yapmakta. Ayrıca grafikleri mobil bir moba oyunu için çok kaliteli. Tabiki de bu grafiklerin dezavantajı da var. Eğer mobil cihazınız kötü ise veya internetiniz çok yavaş ise oyunda takılmalar olacaktır. Bu yönden kötü olmuş çünkü herkes oynayabilse rekabet artardı. Fakat merak etmeyin oyunu indirdikten sonra grafik ayarlarını ayarlayıp siz de arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.Son olarak söylemeliyim ki oyun p2w değil. Evet başkasına üstünlük sağlamak için oyuna para veremeyeceksiniz. Sadece stratejisi en iyi olan takım galip gelecektir. Bu da biz Türk oyuncularının çok istediği bir olay çünkü p2w'e son birkaç yıldır kırmızı çizgi çekilmiş durumda. Free2play güzel bir oyun. Hatta bu listedeki tek Free2play oyun diyebilirim. Bu yüzden oyuna vereceğim puan 9/10.

5da8794e17aca91c84fdc19a
WR_meta_homepage.png

2) Mobile Legends Bang Bang:
Yapımcı: Moonton Games
Wild Rift'den sonra en çok bilinen ve en çok oynanan 5v5 mobil moba oyunudur. Ülkemizde oldukça popülerdi. Grafikleri Wild Rift kadar iyi olmasa da WildRift mobil piyasaya girmeden önce en kaliteli 5v5 mobil moba oyunuydu. Fakat sürekli günlük ödül vermesi "al, al, al, dahafazla al der gibi bize her gün hediye dağıtması" çok tuhaftı ve zaman kaybı gibi hissettiriyordu. Ayrıca oyunun p2w yanı kendini çok fazla hissettiriyordu. p2w ne diye sorarsanız pay to win'in kısaltılmış hali yani öde ve kazan'ın. rakibin para ödeyerek senden üstün oluyor. Evet çok sinir bozucu bir durum. Bu sayede adil gibi görünen rakip eşleştirme olayı aslında adil olmuyordu. Bu yüzden oyuna vereceğim puan 7/10.

maxresdefault.jpg

3) Arena of Valor:
Yapımcı: Tencent Games
Evet gelelim dünyanın en büyük oyun şirketi olan Tencent Games'in mobil moba oyunu Arena of Valor'a. Tıpkı Wild Rift ve Mobile Legends oyunundaki gibi grafikleri çok iyi. Fakat Türkiye sunucusunda oyuncu çok az. Asyada çok fazla popüler bir oyun. Tabi buna Tencent'in çin merkezli olması da büyük etki ediyor. Eğer oyuna türkiyeden bağlanıyorsanız oyununuz çok fazla fps-drop yiyecektir. Türk oyuncular AoV'da hiç yok da diyemeyiz. Fakat bunların çoğunluğuda küfür ve argo konuşmaya alışkın kitleden oluşuyor. Bu yüzden AoV da şikayet kutusuna bakmadan ceza kesmeye yöneltiyor. Bu da oyunu kötü duruma düşüren oyundan çok kitlesi demek. Ayrıca Mobile Legends'teki gibi p2w bir oyun olması neden Türk piyasasında çok bilinmiyor sorusunun cevabı olabilir. Bu oyuna vereceğim puan 5/10.

74fde5d2f27f13a3d0588c7fc6691d41_screen.jpg

4) Legend of Ace:
Yapımcı: FUNCUBE TECHNOLOGY LIMITED
Aslında LoL mobil henüz piyasaya çıkmamışken Mobile Legends oynarken bu oyunla tanıştım. Çok fazla türk oyuncusu olmasına rağmen hiç Türkçe dil seçeneği yoktu. Fakat Eylül 2020 aylarında oyuncuların isteği üzerine türkçe dilini de eklemişler. Bence bu Wild Rift'inTürkiyeye geleceği haberi ile yapılmış olabilir. Sonuçta Çok büyük bir Türk kitlesi olmasa da az da değil. Ama bizim için bir adım atmaları güzeldi. Son olarak oyun aşırı dozda p2w hissettiriyor. En düşük karakter fiyatı 14000 altın fakat maç sonu verilen en fazla 10 altın. Bu oyuna vereceğim puan 3/10.

legend-of-ace-24331-1.jpg

5)VainGlory:
Yapımcı: Rogue Games
Oyun Türkiyede popüler olmasına rağmen son dönemlerinde aldığı kararlar ile Wild Rift'in gerisinde kaldı. Peki ne mi o kararlar? Türkçe dil desteği kalktı. Sadece bu da değil Türk sunucusu da kalktı ve türk hesapları bu sayede kaldırılmış oldu. Yani oyun sanki türkler bu oyunu oynamasın der gibiydi. Sırf bu yüzden oyuna ben de istisna yapıp hiçbir oyuna vermediğim puanı vericem. Bu oyuna vereceğim puan -10 /10.

vainglory.jpg

6) Heroes of Order & Chaos:
Yapımcı: Gameloft SE
Bu oyunda tek iyi yön galiba hala oyuncu kitlesinin olması. Oyunun grafikleri çok berbat. Kontrol şeması da bir okadar kötü. Gameloft artık bu oyunu umursamıyor gibi. Çünkü büyük bir kitleye sahip olan bu oyun gözlerimizi acıtacak bir grafiğe sahip. Ayrıca bu grafikle utanmadan nasıl oyunu p2w yapabiliyorlar bilmiyorum. Lütfen oyuna düzgün bir güncelleme gelmesini istiyoruz diyor ve puanımı veriyorum. Bu oyuna vereceğim puan 1/10.

maxresdefault.jpg

7) Planet of Heroes:
Yapımcı: My.com
Oyunun grafikleri oldukça iyi "hatta grafikleri brawl stars'a benziyor" fakat şu son dönemde herkesin bir oyun hatasından dolayı oyunu bırakması üzücü olmuş. Oyun başlangıcında connected yazısı ile karşılaşıp ana menüye geçmesi. Evet bu çok ciddi bir durum. Oyuncuların birçoğu bu hata ile karşılaşıp google play store'de yorumlarda bunu belirtmiş. Fakat My.com yetkilileri bu durumu görmezden gelmesi onlara pahalıya patlamış. Birçok oyuncu oylarını değiştirmiş ve şuan oyuncuların yarısı 5 puan verirken diğer yarısı 1 puan vermiş. Bu ciddi bir durum. Tabi bu durumda oyuncu olarak pek de takılmadığımı hissederek oyuna puan vericem ve My.com ben de seni takmıyorum. Bu oyuna vereceğim puan 1/10.

planet_of_heroes_ios_review_screen_1.png

8) Heroes Arena:
Yapımcı: uCool
Öncelikle oyundaki grafikler güzel. Karakterlerin neredeyse tamamı da ücretsiz. Fakat bu oyunda p2w. Peki karakterler ücretsiz ise nasıl p2w mi olduğunu mu soruyorsunuz? Şöyle anlatayım, çok az bir karakter ki bu karakterlerin gücü azımsanmayacak derecede fazla çarkıfelek benzeri bir mini oyundan çıkıyor. Ve bu çarkıfelek paralı yani ver parayı al heroyu mantığı gene var. Bunun yanı sıra Play Store'de reklam afişlerinde dalga geçer gibi Adil oyun ile İyi oynayabilmek için ödeme yapman gerekli yazısı yan yana koyulmuş. Ayrıca oyun bulması da baya uzun sürüyor. Bu birçok oyuncuyu çıldırtabilir. Tabiki beni de sinir ediyor. Hem çok yavaş oyun bulması ile hem bizi p2w değilmiş gibi gözüküp mini oyunlarla bizi kandırmaya çalışması ile hiç de bana göre bir oyun değil. Bu oyuna vereceğim puan 3/10

maxresdefault.jpg

9) Legendary Heroes:
Yapımcı: Solaris Mobile
Bu moba oyununun sizler için tek en iyi yanı belkide çevrimdışı olarak da oynanıyor olması. Yanlış anlamayın Çevrimdışı iken yani internetiniz yokken yada çekmiyorken bu oyunu arkadaşlarınızla oynayamazsınız. Yapay zekası ne kadar yapay zeka desek te düzgün bir stratejisi yok ve çok kolay bir şekilde yeniliyor. Size önerim bu oyunu çevrimdışı oynamamanız. Ayrıca oyun grafiği de oyunu baya diplere çekiyor. Bu oyuna vereceğim puan 2/10

legendary-heroes_1_568x320.jpg

10) Onmyoji Arena:
Yapımcı: NetEase Games
Grafiklerine söyleyebileceğim tek kelime şahane. Japon animevari karakterleri biraz tuhaf gelsede oyun grafiği gerçekten güzel. Oyunun belkide tek sıkıntısı çok az oyuncu kitlesinin olması. NetEase oyundan elde ettiği gelirler ile oyunu sadece geliştirmiş gibi. Reklamları diğer oyunlardan daha az olduğundan oyuncu kitlesinin çok az olması doğal elbet fakat oyun gerçekten de güzel. Tabi p2w olması dışında. Dediğim gibi bu listede tek p2w olmayan oyun Wild Rift. Ve belki bu oyun da free to play olsaymış ve reklam işinde de bulunsaymış Wild Rift'e sıkı bir rakip olurmuş. Bu oyuna vereceğim puan 8/10.

Beginner%E2%80%99s-Ultimate-Guide-On-Onmyoji-Arena.jpg

Son düzenleme:
En iyi cevaplar
0
Evet birçok oyun saydık ama benim en sevdiğim 5v5 mobil moba oyun tabikide wildrift. Bir türk oyuncu olarak öncelikle p2w olmaması beni yeterince memnun ediyor. Ve ayrıca muhteşem grafikleri, türkçe dil desteği "hem ses hem yazı olarak", kontrolün şemasının rahat olması, oyun ararken çok beklememesi ve rekabeti artırmak için oyuncu sayısı ile sonuna kadar bu oyuncu kitlesini hakediyor. Tabi 5v5 mobil moba oyununa yeni girse de RIOT Games LoL ile bu işte zaten çok ustalaşmış biri olduğunu herkese kanıtlıyor. Peki Sen bu oyunlardan hangisini daha çok beğendin? Moba oyunları ne kadar seviyorsun? yorumlarda belirtmeyi unutma...