Rehber MTA Başlangıç - Roleplay

mustik

Çaylak
Katılım
1 Ocak 2022
Mesajlar
5
En iyi cevaplar
0
Puanları
40
Ödüller
2
Selam sevgili forum okurlar, ben Mustik. Roleplay ortamlarında kimse YRB (Yetersiz Rol Bilgisi) kişileri görmeyi sevmez. MTA ortamlarında böyledir bu.
Sizlere bu konuda ise emoteler, terimler, belli başlı politikalar, ilk yapılması gereken şeyleri öğreteceğim.

Öncelikle bir çok türde sunucu var FreeRoam, Medium, Hard RP vesaire... Medium'da her zaman ekonomi basit, genelde sesli ve genel konsept ve bi' o kadar da düşük rol yapanlar mevcuttur. Fakat aynı zamanda bu sunuculara ilgi daha fazladır (kafa dağıtmak için girilir genelde). O yüzden Hard Roleplay sunucu kategorisinde çok nadir sunucu sayısı vardır. Şimdi Hard Roleplay'de ekonomi zor ve türk konsept olur. Aynı zamanda emoteler biraz detaylı ve dikkatli atılmalıdır.
Ayriyeten roleplay yaparken hiç bir zaman kendinizi kasmayın. Korku ile yapmayın. Roleplay eğlenmek için yapılır. Kendinizi kasarsanız karşı taraf asla ve asla eğlenmez.

1- IC ve OOC Kavramı
1.1 IC Nedir ?

Evet, IC ? IC'nin açılımı "In Character" yani "Karakter İçi" daha açıklaması ise senin yönettiğin karakterinin alanı. Bu alanda tamamen sizin gerçek kişiliğinizden uzaktır IC. Roleplay'in güzel yanlarından birisi istediğiniz bir karakter de tasarlayabilirsiniz. İster dolandırıcılık, gasp ile büyüyen bir mafya babası. Veya şirin bir Faggio (Scooter) ile gezen bir kadın karakter. Yada sert, ciddi bir polis yapabilirsiniz. Tamamen size bağlıdır. IC kanallarda kesinlikle gerçek hayatınızdan konuşamazsınız. Size IC olarak yaşın kaç diye sorulduğunda gerçek yaşınız değil "karakterinizin" yaşını söylemelisiniz. MTA'da genel de karakter yaşınızı /look ID ile bakabilirsiniz (ID: Oyuna girdiğinizde 1'den başlayarak rastgele bir ID verilir)
1641063862583.png
IC'yi daha detaylı anlatabileceğimi düşünmüyorum, ek olarak IC kanallar "T Tuşu (/say mesaj)", "/me ve /do emoteleri (birazdan geleceğim onada)", "Y Tuşu (/radio mesaj)", "/p mesaj (telefon)", "/s mesaj (bağırmak)", "/w ID mesaj (ID'ye fısıldayacağınız kişinin ismi yada ID'si)", "/c mesaj (sessizce)" aklımda olanlar bunlar. Başka da IC'ye ekleyebileceğim birşey kalmadı.

1.2 OOC Nedir ?
OOC, OOC ise IC'nin tam tersi yani "Out Of Character" "Karakter Dışı", gerçek/real hayatın. Bundan fazla söz etmeme gerek yok sanırım.

2- /me ve /do Emoteleri
2.1 /me emotesi nedir ?

Evet, öncelikle komutları "t" tuşuna akabinde ise /komutismi şeklinde kullanabilirsiniz. Veya F8 tuşuna basıp SLASH (/) koymadan yazabilirsiniz. Kısa ve öz şekilde anlatacağım çünkü emoteler örnek üzerine çalışmakta. /me emotesi karakterinizin eylemleridir. Evet bu kadar eylemleri. Örneklere gelirsek sunucularda her zaman bu emote şu şekilde gözükür.
1641064342146.png
* KarakterIsım_Soyisim eylem.

Şimdi örnek üzerine gitmeye başladığımda, detaylı vermeyi hiç bir zaman unutmayın emotelerde;
İSTENEN: Ellerini havaya kaldır.
CEVAP: * KarakterIsım_Soyisim sağ ve sol elini havaya kaldırır.

İSTENEN: İki kez zıpla.
CEVAP: * KarakterIsım_Soyisim ayakları ile destek alarak iki kez zıplar.

Şimdi bir çok örnek yapabiliriz tabi fakat eylem denince bir sürü örnek vermeme gerek yok. Ve daha detaylı örnekler /do ile kullanılacağından birazdan göstereceğim onu da.
2.2 /do emotesi nedir ?
Evet, do ise "durum, belirtme ve soru" kanalı olarak geçer. Bunu direkt olarak örnekle göstermem sizin için daha da anlamlı olacaktır. Ayrıca /do'nun gözükür şekli şudur.
1641064568997.png
* eylem ((KarakterIsım_Soyisim))
İSTENEN: Kaza emotesi
CEVAP: * sağa sola savruldum, emniyet kemerim takılıydı hasar almadım. ((KarakterIsım_Soyisim)) - Bu emote hakkında yorum bırakmadan olmaz. Bu emoteyi tüm sunucularda görebilirsiniz. Hatta kaza rolünden kaçmak isteyenler bunu binde atar, o tuşa basar ve yoluna devam eder :D

İSTENEN: Bisikletten düştün, yerde 2-3 metre sürüklendin.
CEVAP: * sürtünmeden dolayı kıyafetlerim aşındı, diz kapağımdan ufak çaplı kanama mevcuttur ((KaratkerIsım_Soyisim))
İSTENEN: Gasp rolü
CEVAP: * Kişiye 3 adet soru sorulacaktır, 1 tanesine + vermek zorundadır aksi taktirde CK edilecektir. ((KarakterIsım_Soyisim)) - Daha sonra ise /do CK Iznı ((KarakterIsım_Soyisim)) | /do Kalıcı Hasar Iznı ((KarakterIsım_Soyisim)) | /do E-RP İzni ((KarakterIsım_Soyisim)) | tabi kimse E-RP yada CK istemeyeceği için burada genelde kalıcı hasar isteyecektir, tabi karakterini önemsemeyenler E-RP'ye + verip geçecektir.
İSTENEN: Elindeki ....'yı belirt.
CEVAP: * Sağ elimde "Iphone X" markalı "Akıllı Telefon" bulunmaktadır. ((KarakterIsım_Soyisim))

Şimdi do ve me ile beraber kullanılan bir emote sırası örneği vereyim hemen.
* KarakterIsım_Soyisim sağ ayağını kaldırarak Emir_Tuner'in kafasına doğru sertçe vurmayı dener.
Burada /chance 50 atıyoruz başarılı gelirse emotemiz şu şekilde olacak.
* Kişinin başına sert bir darbe atıldı, uzun süre afallaması muhtemeldir. ((KarakterIsım_Soyisim))
Başarısız gelirse ise şu tarz bir emote atmanız yeterlidir.
* Ayağımı kaldırırken kasıldım, vuramadım. ((KarakterIsım_Soyisim))
Bir tane de şu örnek güzel gider sanırım.
* KarakterIsım_Soyisim sağ elindeki "Canik" marka tabancayı şahısın kafasına doğrultur, parmağı ile tetiğe basarak bir el ateş eder.
* Şahısın karakter ölümü gerçekleşti. ((KarakterIsım_Soyisim))

3- Terimler
Evet, bir çok terim var. Ben ise hem araştırma hem de bildiğim "tüm" MTA Roleplay terimlerini akılda kalacak şekilde yazacağım. Unutmayın roleplay için bunlar önemlidir. Aynı zamanda daha basit olsun diye bazı terimlere örnek verebilirim.

Bunny Hopping - Sürekli zıplayarak ilerlemek.
Bug Abuse - Sunucudaki açıklardan(buglardan) yararlanmak.
BRAWL - Kavga rolü
CK(Character Kill) - Karakter ölümü.
PK(Player Kill) - Hafıza kaybı. Genel de bunlar gasp rollerinde karşılaşılması muhtemeldir, kişi size PK izni sorabilir. Daha sonra ise (genelde silah dipçiği) bir cisim ile vurarak belli bir süreyi hatırlamamanız.
Casual RP - Ana roleplay kuralları dışına çıkmadan yapılan roleplay.
Car Surfing - Araç üzerinde gitmek. Bu şöyledir. Sunucularda genellikle /glue diye bir komut olur. Bunun ile araca sabitlenir ve hiç bir şekilde düşmezsiniz. Bunu aracın üzerinde yapmanız yani araçta G'ye bastığınızda binilecek yer yoksa.
Car Ramming - Araç ile başka oyunculara sebepsiz şekilde çarpmak.
Car Parking - Araç ile bir oyuncunun üzerinde durarak onu bayıltmak/canını sıfırlamak.
Car DM - Araç ile başka araçlara sebepsiz yere çarpmak.
Car Jacking - Araç giderken o şekilde binmek.
Offroad - Dağa çıkmaya uygun olmayan araç ile dağda gezmek.
Ninja Jacking - Bir başka oyuncunun aracını rolsüz şekilde çalmak. Dikkat edin genel de sunucularda NJ in-aktiftir. Yani rollü olarak bile çalmak yasaktır.
Drive By - Şoför koltuğundaki kişinin silah kullanması. Şu anda sunucular geliştiği için bunu yapamıyorsunuz.
DM (DeathMatch) - Silah ile oyunculara sebepsiz şekilde sıkmak/öldürmek. Bunu kesinlikle yapmayın, DM'in her zaman suçu bandır.
Fear RP - Korku rolü. Kişi yada silah üstünlüğü olmasına rağmen oradaki birine atarlı giderli konuşmak.
GB - Güvenli bölge. Genelde IGS (Idlewood Gas Station), IEM (Karakol), IBB (Istanbul Belediyesi), ISM (Hastane), TRT(Başka isimlerde de olabilir; Fox, Kanal D vesaire...), Meslek alanları(Balıkçılık, taşımacılık, çöpcülük gibi role girilemeyen meslekler [Taksi dahil değildir])
GBİ - Güvenli Bölge İhlali. Yani bu GB alanlarda il-legal rol yapılması. Buna örnek maske ile dolaşmak, sebebiniz olsa bile oradaki kişiye sıkmak vesaire...
GOOA(Guns out of ass) - Bunun anlamı saçma yerlerden silah çıkartılması. Örnek olarak cebinden AK olur, MP5 gibi silahları çıkartmak.
GOA - İllegal durumdayken legal birliklerin araçlarını çalmak.
HQ(Head Quarters) - Roleplay factının takıldığı ortam
KOSS - Durduk yere ateş açmak.
LG - IC'den yazacağın şeyi OOC üzerinden yazmak. Mixing teriminin benzeri.
MG(Metagaming) - OOC aldığın bilgiyi IC'ye dökmek bu genelde şu örnek verilir. Yenisin kimseyi tanımıyorsun. Karakter adları hemen karakterlerimizin üzerinde yazar. Sen bunu okuyup T üzerinden naber Sıla nasıl gidiyor demen fakat Sıla'yı IC'de hiç bir şekilde tanışma rolü yapmadın.
Mixing - IC ve OOC'yi karıştırmaktır.
MA(MultiAccount) - Bu genelde şöyle geçerli. Bir serial üzerinden bir çok hesaba, karaktere değil hesaba girmek. Fakat sunucularda MA'nın genelde Hesaptan başka bir hesaba para aktarımıdır.
MAADK - Açılımı zaten herşeyi söylüyor. Meslek Araçlarını Amacı Dışında Kullanmak. Mesela Otobüsü alıp gezmek gibi.
MF(Money Farming) - Bu ise bir karakterden başka bir karaktere para, mal aktarımı. Bunu bir çok şekilde yapabilirsiniz fakat ben bunun bugunu açıklamasam iyi olur :D
NON RP - Roleplay kurallarına uyumsuz davranışlar sergilemek. Örnek olarak mesela arkadan kelepçeli iken duvara tırmanmak.
NON RP Driving - Roleplay kurallarına uyumsuz şekilde araç sürmek. Mesela aracın lastikleri patlak fakat sen bu araçla geziyorsun.
Noob DM - Kişi veya araçlara emotesiz ve sebepsiz şekilde saldırmak.
Corruption - Legal iken İl-legal davranmak.
PG(Power Gaming) - Bu ve NON RP aynı desem hiç bir şekilde sorun çıkmaz çünkü bunun da anlamı gerçekte yapamayacağını rolde yapmak. Örnek olarak ise genelde 10.kattan aşşağı atlamak verilir.
Retarted RP - Sebebi olmayan rol. Örnek olarak rastgele bir kişiye ailevi küfür etmek. Yanii... neden yaparsın ki ?
RK(Revenge Kill) - Çatışmada kullanılan bir terim. Sen rolde silah ile düşürüldün/bayıldın. 30 dakika içinde hiç bir şekilde çatışma rolüne dahil olamazsın, veya yan karakter ile bu çatışmaya dahil olamazsın. Araştırmamda bulduğum başka bir konuda ise cevap: "Rolde IC olarak vurulduğumuzda ve hastahaneye kaldırıldığımızda OOC olarak o kişilerden intikam almak."
Refuse RP - Rolü kabul etmemek. Bunu genelde il-legallerde çok görebilirsiniz. Polis bunu yakalar üzerinde silahı kaptırmamak için bu arkada oyundan Q(oyundan çıkmak) atar. Fakat şunu unutmayın Refuse RP'de konu silah ise disarm yani üzerinizdeki "tüm silahlar" tüm silahlar'dan kastım sadece o an bulunan silahlarınız silinir. O yüzden önerilmez üstüne jail yersiniz yapmayın yani.
IC Smileys - IC kanalda yani konuşma, radyo, bağırma gibi eylemlerde "tamam yerine tm, naber yerine nbr" diye kısaltma kullanmak.
Sniper DM - Bu şöyle ki roleplay sunucularda bunu ÜYK izinli yapabiliyorsunuz. Anlamı ise belli Sniper ile DM atmak.
S-s - IC konuşmalarda :| , :C gibi yüz ifadesi belirtmeye çalışmak.
RPFBL(RolePlay First Bitch Later) - Bunun anlamı önce rolünüzü daha sonra şikayetinizi yapmanız. Rol içinde kesinlikle hata olsa dahi ALT TAB atıp destek açmayın. Rolünüz bitsin daha sonra şikayet için vaktiniz olacaktır.
Casual RP - Ana roleplay kurallarının dışında yapılan rol fakat aynı zamanda ana roleplay kurallarına çok benzeyen rol.
Story RP - Karakter hikayesi
Heavy RP - Mafya liderlerinin yaptığı rol.
Copbait - Polisleri kışkırtmak. Mesela bilerek polisin yanından sollayarak geçmek, polisin yanında drift atmak vesaire.
Ghost RP - Bazı bölgelerde Ghost RP yani orada varmış gibi rol yapmalısınız. Mesela karakolda kimse yokken saldırmak yasaktır. Karakolda GHOST RP olarak aktif olarak orada personeller bulunmaktadır.
RBS - Başkalarının rol bilgisini sorgulayarak dalga geçmek, sen YRB'sin sen Low RP'sin gibi.

Terimler... sonunda bitti.
Evet genel olarak yukardaki adımlar ile yeterli rol bilgisine sahip olabilirsiniz. Bunlara ek her sunucuda politikalar mevcuttur. Bu politikalar değişken mesela GASP rolünde en fazla 3 IEM aktif olmalı der başka sunucu ise 5 aktif olmalı der. Bunları o yüzden okumanız ve kavramanız önemli. Hiç değilse bu rolü yapacağınız zaman politikaya bir göz atmanız önemlidir.
Eğer politikada ihlal yaparsanız yani bir gasp rolü yapıyorsunuz ve politikada en fazla 30.000 TL ve aktif olarak 3 IEM mensubu olmalıdır. Buradaki 3 IEM şunu temsil eder. TAB tuşuna bastığınızda ... IEM ... ISM ... FOX gibi değerler bulunur. Eğer 3 IEM yazarsa 3 tane dutyde olan personel vardır. Fakat bu rakam 1 ve politikada 3 diyor. Siz bunu gözden kaçırıp gasp rolü yaptınız ve aldığınız para miktarı 75.000 TL. SPİ olarak yani Sunucu Politika İhlalinden dolayı ağır bir jail ki bu jailler en az 200 dakikadan başlıyor ve bu da yetkili inisiyatifine bağlıdır. Bu rol adminler tarafından dellenir yani o rol hiç olmamış gibi yaşanır. Aldığınız para kişiye teslim edilir ve siz burada ağır bir jail ile kalırsınız. O yüzden politikaları dikkatlice okuyun derim.

Şimdi roleplay bitti sunucuya girdik her zaman en fazla 1 saat içinde sizi rol dersine Rehber Ekibi çekecektir. Sizi özel bir yere çekip size emote, kavram ve terimleri sordu. Bilmiyorsanız rehber ekibi size doğrusunu gösterir. Daha sonra önceliğiniz rol ise her zaman benim tercihim IGS'de durmanız. İllaki rol çıkar. Hele kadın karakter açarsanız üff, erkek topluluğu %100 gelecektir :D
Örnek;
1641068906845.png


Şimdi paradan yöne gitmek istiyorsanız size balıkçılık ile çöpçülük sunarım genelde en kârlı meslekler bu ikisi oluyor. Fakat %100 kesin bilgi vermezler ama /report yazıp meslekler hakkında bilgi tarzında bir rapor açabilirsiniz.
Ha /report kısmına gelmişken her sunucuda ya "F2" tuşu yada buna ek "/report" komudu bulunmaktadır. Bu sayede ise kolayca yardıma ulaşabilirsiniz.

Şimdi size karşı bir ihlal yapıldı örneğin car-dm bunu bildirmek için o ihlal kısımlarını "F12" tuşuna basarak alın. "F8" bastığınızda dosyanın konumunu o kısma yazacak sizde oradan ssi bulun. Sunucunun discord sunucusu olur buraya kayıt olup bir destek bileti açın ve oraya bu ihlali bildirin. Eğer jailden taraftaysanız bunu yapabilirsiniz. Eğer yardımcı olmak isterseniz ya /pm ID mesaj şeklinde uyarabilir yada F2 tuşu üzerinden ... IDli kişiye rol bilgisi diye rapor açabilirsiniz.

Onun dışında aklıma başka bir şey gelmedi, gelince bu konuyu güncellemeyi unutmayacağım. Onun dışında kendi rollerimden bir kaç kare atmak isterim.
Herkese iyi roller, iyi forumlar.

Motorum suya uçunca koşmak zorunda olduğum nokta;
1641069240658.png


Brawl rolünden bir kare;
1641069303711.pngIC sanıp memur admine laf attığımız sahne;
1641069491617.pngBu arada rollerinizin ssini alıp anı yapmayı unutmayın şahsen ben aylardır sslerimi saklıyorum

1641069559891.png
 

MakeRKereM

www.Rabisu.com
Katılım
2 Nis 2021
Mesajlar
72
En iyi cevaplar
0
Puanları
190
Ödüller
3
Selam sevgili forum okurlar, ben Mustik. Roleplay ortamlarında kimse YRB (Yetersiz Rol Bilgisi) kişileri görmeyi sevmez. MTA ortamlarında böyledir bu.
Sizlere bu konuda ise emoteler, terimler, belli başlı politikalar, ilk yapılması gereken şeyleri öğreteceğim.

Öncelikle bir çok türde sunucu var FreeRoam, Medium, Hard RP vesaire... Medium'da her zaman ekonomi basit, genelde sesli ve genel konsept ve bi' o kadar da düşük rol yapanlar mevcuttur. Fakat aynı zamanda bu sunuculara ilgi daha fazladır (kafa dağıtmak için girilir genelde). O yüzden Hard Roleplay sunucu kategorisinde çok nadir sunucu sayısı vardır. Şimdi Hard Roleplay'de ekonomi zor ve türk konsept olur. Aynı zamanda emoteler biraz detaylı ve dikkatli atılmalıdır.
Ayriyeten roleplay yaparken hiç bir zaman kendinizi kasmayın. Korku ile yapmayın. Roleplay eğlenmek için yapılır. Kendinizi kasarsanız karşı taraf asla ve asla eğlenmez.

1- IC ve OOC Kavramı
1.1 IC Nedir ?

Evet, IC ? IC'nin açılımı "In Character" yani "Karakter İçi" daha açıklaması ise senin yönettiğin karakterinin alanı. Bu alanda tamamen sizin gerçek kişiliğinizden uzaktır IC. Roleplay'in güzel yanlarından birisi istediğiniz bir karakter de tasarlayabilirsiniz. İster dolandırıcılık, gasp ile büyüyen bir mafya babası. Veya şirin bir Faggio (Scooter) ile gezen bir kadın karakter. Yada sert, ciddi bir polis yapabilirsiniz. Tamamen size bağlıdır. IC kanallarda kesinlikle gerçek hayatınızdan konuşamazsınız. Size IC olarak yaşın kaç diye sorulduğunda gerçek yaşınız değil "karakterinizin" yaşını söylemelisiniz. MTA'da genel de karakter yaşınızı /look ID ile bakabilirsiniz (ID: Oyuna girdiğinizde 1'den başlayarak rastgele bir ID verilir) Ekli dosyayı görüntüle 1509 IC'yi daha detaylı anlatabileceğimi düşünmüyorum, ek olarak IC kanallar "T Tuşu (/say mesaj)", "/me ve /do emoteleri (birazdan geleceğim onada)", "Y Tuşu (/radio mesaj)", "/p mesaj (telefon)", "/s mesaj (bağırmak)", "/w ID mesaj (ID'ye fısıldayacağınız kişinin ismi yada ID'si)", "/c mesaj (sessizce)" aklımda olanlar bunlar. Başka da IC'ye ekleyebileceğim birşey kalmadı.

1.2 OOC Nedir ?
OOC, OOC ise IC'nin tam tersi yani "Out Of Character" "Karakter Dışı", gerçek/real hayatın. Bundan fazla söz etmeme gerek yok sanırım.

2- /me ve /do Emoteleri
2.1 /me emotesi nedir ?

Evet, öncelikle komutları "t" tuşuna akabinde ise /komutismi şeklinde kullanabilirsiniz. Veya F8 tuşuna basıp SLASH (/) koymadan yazabilirsiniz. Kısa ve öz şekilde anlatacağım çünkü emoteler örnek üzerine çalışmakta. /me emotesi karakterinizin eylemleridir. Evet bu kadar eylemleri. Örneklere gelirsek sunucularda her zaman bu emote şu şekilde gözükür. Ekli dosyayı görüntüle 1510 * KarakterIsım_Soyisim eylem.

Şimdi örnek üzerine gitmeye başladığımda, detaylı vermeyi hiç bir zaman unutmayın emotelerde;
İSTENEN: Ellerini havaya kaldır.
CEVAP: * KarakterIsım_Soyisim sağ ve sol elini havaya kaldırır.

İSTENEN: İki kez zıpla.
CEVAP: * KarakterIsım_Soyisim ayakları ile destek alarak iki kez zıplar.

Şimdi bir çok örnek yapabiliriz tabi fakat eylem denince bir sürü örnek vermeme gerek yok. Ve daha detaylı örnekler /do ile kullanılacağından birazdan göstereceğim onu da.
2.2 /do emotesi nedir ?
Evet, do ise "durum, belirtme ve soru" kanalı olarak geçer. Bunu direkt olarak örnekle göstermem sizin için daha da anlamlı olacaktır. Ayrıca /do'nun gözükür şekli şudur. Ekli dosyayı görüntüle 1511 * eylem ((KarakterIsım_Soyisim))
İSTENEN: Kaza emotesi
CEVAP: * sağa sola savruldum, emniyet kemerim takılıydı hasar almadım. ((KarakterIsım_Soyisim)) - Bu emote hakkında yorum bırakmadan olmaz. Bu emoteyi tüm sunucularda görebilirsiniz. Hatta kaza rolünden kaçmak isteyenler bunu binde atar, o tuşa basar ve yoluna devam eder :D

İSTENEN: Bisikletten düştün, yerde 2-3 metre sürüklendin.
CEVAP: * sürtünmeden dolayı kıyafetlerim aşındı, diz kapağımdan ufak çaplı kanama mevcuttur ((KaratkerIsım_Soyisim))
İSTENEN: Gasp rolü
CEVAP: * Kişiye 3 adet soru sorulacaktır, 1 tanesine + vermek zorundadır aksi taktirde CK edilecektir. ((KarakterIsım_Soyisim)) - Daha sonra ise /do CK Iznı ((KarakterIsım_Soyisim)) | /do Kalıcı Hasar Iznı ((KarakterIsım_Soyisim)) | /do E-RP İzni ((KarakterIsım_Soyisim)) | tabi kimse E-RP yada CK istemeyeceği için burada genelde kalıcı hasar isteyecektir, tabi karakterini önemsemeyenler E-RP'ye + verip geçecektir.
İSTENEN: Elindeki ....'yı belirt.
CEVAP: * Sağ elimde "Iphone X" markalı "Akıllı Telefon" bulunmaktadır. ((KarakterIsım_Soyisim))

Şimdi do ve me ile beraber kullanılan bir emote sırası örneği vereyim hemen.
* KarakterIsım_Soyisim sağ ayağını kaldırarak Emir_Tuner'in kafasına doğru sertçe vurmayı dener.
Burada /chance 50 atıyoruz başarılı gelirse emotemiz şu şekilde olacak.
* Kişinin başına sert bir darbe atıldı, uzun süre afallaması muhtemeldir. ((KarakterIsım_Soyisim))
Başarısız gelirse ise şu tarz bir emote atmanız yeterlidir.
* Ayağımı kaldırırken kasıldım, vuramadım. ((KarakterIsım_Soyisim))
Bir tane de şu örnek güzel gider sanırım.
* KarakterIsım_Soyisim sağ elindeki "Canik" marka tabancayı şahısın kafasına doğrultur, parmağı ile tetiğe basarak bir el ateş eder.
* Şahısın karakter ölümü gerçekleşti. ((KarakterIsım_Soyisim))

3- Terimler
Evet, bir çok terim var. Ben ise hem araştırma hem de bildiğim "tüm" MTA Roleplay terimlerini akılda kalacak şekilde yazacağım. Unutmayın roleplay için bunlar önemlidir. Aynı zamanda daha basit olsun diye bazı terimlere örnek verebilirim.

Bunny Hopping - Sürekli zıplayarak ilerlemek.
Bug Abuse - Sunucudaki açıklardan(buglardan) yararlanmak.
BRAWL - Kavga rolü
CK(Character Kill) - Karakter ölümü.
PK(Player Kill) - Hafıza kaybı. Genel de bunlar gasp rollerinde karşılaşılması muhtemeldir, kişi size PK izni sorabilir. Daha sonra ise (genelde silah dipçiği) bir cisim ile vurarak belli bir süreyi hatırlamamanız.
Casual RP - Ana roleplay kuralları dışına çıkmadan yapılan roleplay.
Car Surfing - Araç üzerinde gitmek. Bu şöyledir. Sunucularda genellikle /glue diye bir komut olur. Bunun ile araca sabitlenir ve hiç bir şekilde düşmezsiniz. Bunu aracın üzerinde yapmanız yani araçta G'ye bastığınızda binilecek yer yoksa.
Car Ramming - Araç ile başka oyunculara sebepsiz şekilde çarpmak.
Car Parking - Araç ile bir oyuncunun üzerinde durarak onu bayıltmak/canını sıfırlamak.
Car DM - Araç ile başka araçlara sebepsiz yere çarpmak.
Car Jacking - Araç giderken o şekilde binmek.
Offroad - Dağa çıkmaya uygun olmayan araç ile dağda gezmek.
Ninja Jacking - Bir başka oyuncunun aracını rolsüz şekilde çalmak. Dikkat edin genel de sunucularda NJ in-aktiftir. Yani rollü olarak bile çalmak yasaktır.
Drive By - Şoför koltuğundaki kişinin silah kullanması. Şu anda sunucular geliştiği için bunu yapamıyorsunuz.
DM (DeathMatch) - Silah ile oyunculara sebepsiz şekilde sıkmak/öldürmek. Bunu kesinlikle yapmayın, DM'in her zaman suçu bandır.
Fear RP - Korku rolü. Kişi yada silah üstünlüğü olmasına rağmen oradaki birine atarlı giderli konuşmak.
GB - Güvenli bölge. Genelde IGS (Idlewood Gas Station), IEM (Karakol), IBB (Istanbul Belediyesi), ISM (Hastane), TRT(Başka isimlerde de olabilir; Fox, Kanal D vesaire...), Meslek alanları(Balıkçılık, taşımacılık, çöpcülük gibi role girilemeyen meslekler [Taksi dahil değildir])
GBİ - Güvenli Bölge İhlali. Yani bu GB alanlarda il-legal rol yapılması. Buna örnek maske ile dolaşmak, sebebiniz olsa bile oradaki kişiye sıkmak vesaire...
GOOA(Guns out of ass) - Bunun anlamı saçma yerlerden silah çıkartılması. Örnek olarak cebinden AK olur, MP5 gibi silahları çıkartmak.
GOA - İllegal durumdayken legal birliklerin araçlarını çalmak.
HQ(Head Quarters) - Roleplay factının takıldığı ortam
KOSS - Durduk yere ateş açmak.
LG - IC'den yazacağın şeyi OOC üzerinden yazmak. Mixing teriminin benzeri.
MG(Metagaming) - OOC aldığın bilgiyi IC'ye dökmek bu genelde şu örnek verilir. Yenisin kimseyi tanımıyorsun. Karakter adları hemen karakterlerimizin üzerinde yazar. Sen bunu okuyup T üzerinden naber Sıla nasıl gidiyor demen fakat Sıla'yı IC'de hiç bir şekilde tanışma rolü yapmadın.
Mixing - IC ve OOC'yi karıştırmaktır.
MA(MultiAccount) - Bu genelde şöyle geçerli. Bir serial üzerinden bir çok hesaba, karaktere değil hesaba girmek. Fakat sunucularda MA'nın genelde Hesaptan başka bir hesaba para aktarımıdır.
MAADK - Açılımı zaten herşeyi söylüyor. Meslek Araçlarını Amacı Dışında Kullanmak. Mesela Otobüsü alıp gezmek gibi.
MF(Money Farming) - Bu ise bir karakterden başka bir karaktere para, mal aktarımı. Bunu bir çok şekilde yapabilirsiniz fakat ben bunun bugunu açıklamasam iyi olur :D
NON RP - Roleplay kurallarına uyumsuz davranışlar sergilemek. Örnek olarak mesela arkadan kelepçeli iken duvara tırmanmak.
NON RP Driving - Roleplay kurallarına uyumsuz şekilde araç sürmek. Mesela aracın lastikleri patlak fakat sen bu araçla geziyorsun.
Noob DM - Kişi veya araçlara emotesiz ve sebepsiz şekilde saldırmak.
Corruption - Legal iken İl-legal davranmak.
PG(Power Gaming) - Bu ve NON RP aynı desem hiç bir şekilde sorun çıkmaz çünkü bunun da anlamı gerçekte yapamayacağını rolde yapmak. Örnek olarak ise genelde 10.kattan aşşağı atlamak verilir.
Retarted RP - Sebebi olmayan rol. Örnek olarak rastgele bir kişiye ailevi küfür etmek. Yanii... neden yaparsın ki ?
RK(Revenge Kill) - Çatışmada kullanılan bir terim. Sen rolde silah ile düşürüldün/bayıldın. 30 dakika içinde hiç bir şekilde çatışma rolüne dahil olamazsın, veya yan karakter ile bu çatışmaya dahil olamazsın. Araştırmamda bulduğum başka bir konuda ise cevap: "Rolde IC olarak vurulduğumuzda ve hastahaneye kaldırıldığımızda OOC olarak o kişilerden intikam almak."
Refuse RP - Rolü kabul etmemek. Bunu genelde il-legallerde çok görebilirsiniz. Polis bunu yakalar üzerinde silahı kaptırmamak için bu arkada oyundan Q(oyundan çıkmak) atar. Fakat şunu unutmayın Refuse RP'de konu silah ise disarm yani üzerinizdeki "tüm silahlar" tüm silahlar'dan kastım sadece o an bulunan silahlarınız silinir. O yüzden önerilmez üstüne jail yersiniz yapmayın yani.
IC Smileys - IC kanalda yani konuşma, radyo, bağırma gibi eylemlerde "tamam yerine tm, naber yerine nbr" diye kısaltma kullanmak.
Sniper DM - Bu şöyle ki roleplay sunucularda bunu ÜYK izinli yapabiliyorsunuz. Anlamı ise belli Sniper ile DM atmak.
S-s - IC konuşmalarda :| , :C gibi yüz ifadesi belirtmeye çalışmak.
RPFBL(RolePlay First Bitch Later) - Bunun anlamı önce rolünüzü daha sonra şikayetinizi yapmanız. Rol içinde kesinlikle hata olsa dahi ALT TAB atıp destek açmayın. Rolünüz bitsin daha sonra şikayet için vaktiniz olacaktır.
Casual RP - Ana roleplay kurallarının dışında yapılan rol fakat aynı zamanda ana roleplay kurallarına çok benzeyen rol.
Story RP - Karakter hikayesi
Heavy RP - Mafya liderlerinin yaptığı rol.
Copbait - Polisleri kışkırtmak. Mesela bilerek polisin yanından sollayarak geçmek, polisin yanında drift atmak vesaire.
Ghost RP - Bazı bölgelerde Ghost RP yani orada varmış gibi rol yapmalısınız. Mesela karakolda kimse yokken saldırmak yasaktır. Karakolda GHOST RP olarak aktif olarak orada personeller bulunmaktadır.
RBS - Başkalarının rol bilgisini sorgulayarak dalga geçmek, sen YRB'sin sen Low RP'sin gibi.

Terimler... sonunda bitti.
Evet genel olarak yukardaki adımlar ile yeterli rol bilgisine sahip olabilirsiniz. Bunlara ek her sunucuda politikalar mevcuttur. Bu politikalar değişken mesela GASP rolünde en fazla 3 IEM aktif olmalı der başka sunucu ise 5 aktif olmalı der. Bunları o yüzden okumanız ve kavramanız önemli. Hiç değilse bu rolü yapacağınız zaman politikaya bir göz atmanız önemlidir.
Eğer politikada ihlal yaparsanız yani bir gasp rolü yapıyorsunuz ve politikada en fazla 30.000 TL ve aktif olarak 3 IEM mensubu olmalıdır. Buradaki 3 IEM şunu temsil eder. TAB tuşuna bastığınızda ... IEM ... ISM ... FOX gibi değerler bulunur. Eğer 3 IEM yazarsa 3 tane dutyde olan personel vardır. Fakat bu rakam 1 ve politikada 3 diyor. Siz bunu gözden kaçırıp gasp rolü yaptınız ve aldığınız para miktarı 75.000 TL. SPİ olarak yani Sunucu Politika İhlalinden dolayı ağır bir jail ki bu jailler en az 200 dakikadan başlıyor ve bu da yetkili inisiyatifine bağlıdır. Bu rol adminler tarafından dellenir yani o rol hiç olmamış gibi yaşanır. Aldığınız para kişiye teslim edilir ve siz burada ağır bir jail ile kalırsınız. O yüzden politikaları dikkatlice okuyun derim.

Şimdi roleplay bitti sunucuya girdik her zaman en fazla 1 saat içinde sizi rol dersine Rehber Ekibi çekecektir. Sizi özel bir yere çekip size emote, kavram ve terimleri sordu. Bilmiyorsanız rehber ekibi size doğrusunu gösterir. Daha sonra önceliğiniz rol ise her zaman benim tercihim IGS'de durmanız. İllaki rol çıkar. Hele kadın karakter açarsanız üff, erkek topluluğu %100 gelecektir :D
Örnek; Ekli dosyayı görüntüle 1512

Şimdi paradan yöne gitmek istiyorsanız size balıkçılık ile çöpçülük sunarım genelde en kârlı meslekler bu ikisi oluyor. Fakat %100 kesin bilgi vermezler ama /report yazıp meslekler hakkında bilgi tarzında bir rapor açabilirsiniz.
Ha /report kısmına gelmişken her sunucuda ya "F2" tuşu yada buna ek "/report" komudu bulunmaktadır. Bu sayede ise kolayca yardıma ulaşabilirsiniz.

Şimdi size karşı bir ihlal yapıldı örneğin car-dm bunu bildirmek için o ihlal kısımlarını "F12" tuşuna basarak alın. "F8" bastığınızda dosyanın konumunu o kısma yazacak sizde oradan ssi bulun. Sunucunun discord sunucusu olur buraya kayıt olup bir destek bileti açın ve oraya bu ihlali bildirin. Eğer jailden taraftaysanız bunu yapabilirsiniz. Eğer yardımcı olmak isterseniz ya /pm ID mesaj şeklinde uyarabilir yada F2 tuşu üzerinden ... IDli kişiye rol bilgisi diye rapor açabilirsiniz.

Onun dışında aklıma başka bir şey gelmedi, gelince bu konuyu güncellemeyi unutmayacağım. Onun dışında kendi rollerimden bir kaç kare atmak isterim.
Herkese iyi roller, iyi forumlar.

Motorum suya uçunca koşmak zorunda olduğum nokta; Ekli dosyayı görüntüle 1513

Brawl rolünden bir kare;
Ekli dosyayı görüntüle 1514


IC sanıp memur admine laf attığımız sahne;
Ekli dosyayı görüntüle 1515


Bu arada rollerinizin ssini alıp anı yapmayı unutmayın şahsen ben aylardır sslerimi saklıyorum

Ekli dosyayı görüntüle 1516
Rehberiniz çok yararlı ve güzel olmuş hocam. Elinize sağlık.
 

mustik

Çaylak
Katılım
1 Ocak 2022
Mesajlar
5
En iyi cevaplar
0
Puanları
40
Ödüller
2
Ekleme: Eleştiri yapmaktan çekinmeyin konuda eğer bir yanlış yazım veyahut eksik bir bilgi varsa bunu bildirin. Okuyuculara güzelce destek ve bilgi vermek isterim.
 
Üst