Roblox, 200 Milyon Dolarlık Dava İle karşı Karşıya!

Galt

Çaylak
Stajyer
Katılım
25 Mayıs 2021
Mesajlar
17
En iyi cevaplar
0
Puanları
40
Roblox corporation tarafı ciddi bir kavga ile karşı karşıya dostlar. The National Music Publishers’ Association tarafından dava istemiyle şikayetçi oldular. Variety sitesinin açıklamalarında göre, roblox'un içindeki oyuncuların orijinal lisanslı müzikleri "yasadışı olarak kullandıkları öne sürüldü
NMPA ise, Ariana Grande, Ed Sheeran ve The Rolling Stones gibi sanatçılara ait parçaların Roblox içinde kullanımları için yüklü miktarlarda tazminat ödenmesi gerektiğini söylüyor.
roblox-1.jpg
Dava dosyasının içeriğinde, “gençlerin telif hakkı konusundaki eksiklerden yararlanarak, sanatçıların platforma her yeni müzik yüklediklerinde ödeme yapmalarının gerektiği" yazıldı.
Ayrıca "Sürekli tekrarlanan ihlalleri önlemek veya kullanıcıları aldıkları riskler hakkında uyarmak için neredeyse hiçbir şey yapılmıyor” diye de ekledi.

2021 yılının ilk çeyreğinde %140'lık bir gelir artışı yakalanmıştı şirket. Bu artışla beraber Roblox'un şirkete getirisi 387 milyon dolara çıktı. Ama bu artış yanında 134 milyon dolarlık bir zarar ile geldi. Bu verilere göre ise bu paraları yatıran kişilerin büyük bir çoğunluğu -13 yaş aralığındaymış.
Bu sebeple ise Parents Together isimli izleme grubu tarafından da izlemeye alındılar ve platforma açık açık "çocukları aşırı harcamalara yönlendirmeyi bırak" çağrısı yapıldı resmen.
how-to-give-robux-to-people.jpeg
Şuna emin olabiliriz ki, eğer bu uyarıları dikkate almazlar ise ciddi miktarda para kaybetme riskleri var.
Eğer ceza onaylanırsa hem Roblox, hem de rRblox compilation için çok büyük zararlara yol açabilir.
Teşekkürler, Sevgili dostlar.​
 
Üst