Rabisu

Tanıtım The Last Of Us Part II İncelemesi

Erhan

www.Rabisu.com
Yönetici
Özel Üye
Satıcı
Katılım
27 Haziran 2020
Mesajlar
220
En iyi cevaplar
13
Puanları
290
The Last Of Us Part II İnceleme

TLOU-Part2.1.jpg

Troy Baker bizi uyarmaya çalıştı. The Last of Us serisinde Joel'i canlandıran seslendirme oyuncusu bize The Last of Us 2 için hazır olmadığımızı söyledi - ve haklıydı. İster spoiler yakalayın, ister fragmanlar izleyin, ister The Last of Us 2'nin neler gerektireceğine dair kendi beklentileriniz olsun, bu çarpıcı devam filminin duygusal etkisine hazırlıklı olmayacaksınız ve bunu ilk elden deneyimlemek gibi bir şey yok.

The Last of Us 2 büyüleyici bir şaheserdir. Sadece selefinde iyileşmekle kalmıyor, aynı zamanda bu nesli çıkaran her PS4 oyununu da etkiliyor. Bu sadece oyunların olabileceğini bildiğimiz şeylerin sınırlarını güvenle aşan duygusal ve nüanslı hikaye anlatımına değil, aynı zamanda oyunun eleştirmenlerce beğenilen bir formülü alıp hayal edebileceğimizin ötesine yükseltir. Ve bunu oyunlarda görmeye alıştığımız kinaye göndermeden yapar.

Ancak bu yeni zeminin keşfi, geliştirici Naughty Dog'un serinin ana unsurlarından saptığı anlamına gelmiyor. Issız binaların gölgesinde hala enfekte olan, hala sadece dövülmüş pistten keşif cepleri sunan çarpıcı, kayıp dünyalarla karşılaşıyoruz ve yine bizden önce güzelce gelişmiş karakterlere duygusal olarak bağlı hale geliyoruz.

The Last of Us yedi yıl önce piyasaya çıktığında, orijinal oyunda genellikle tıknaz bir deneyim olabilecekleri modernize etmek için birçok become ayarı ve ekleme yapıldı. The Last of Us 2'de, savaş, sadece karakterin bir duruma nasıl yaklaşacağını değil, aynı zamanda fiziksel ve güçlü yanlarını nasıl bildireceğini dikkate alarak, daha akıcı ama ölçülüdür; silah ve beceri yükseltmelerinde küçük ama hayati iyileştirmeler daha fazlasını mümkün kılar oyun tarzınız üzerinde kontrol.


TLOU-Part2.jpg

Şiddetin tarihi

The Last of Us, kıvrımlı kaçakçı Joel'in, kıyamet sonrası Amerika'dan karantina bölgesi dışındaki Massachusetts Eyalet Evinde bulunan Ateşböcekleri olarak bilinen bir milis grubu bulma misyonu üzerine kıyamet sonrası genç Ellie'ye eşlik etmekle görevlendirildiğini gördü. Yolculuk sırasında, Ellie'nin dünyayı tahrip eden enfeksiyona karşı bağışıklığı olduğu ve Ateşböcekleri'nin bir tedavi geliştirmeye çalışabilmeleri için onu istediği ortaya çıkıyor. Ateşböcekleri milisleri öldürüldüğünde, Joel ve Ellie grubu bulmak için Joel'in eski bir Ateşböceği milisi kardeşi Tommy'nin yardımını almak için Wyoming Jackson County'ye giderler.

Ateşböceklerinin Salt Lake City, Utah'taki Saint Mary’nin Hastanesinde oldukları ortaya çıktı. Yani, uzun lafın kısası, çift milis grubunu buldukları hastaneye gidiyor. Ancak Ateşböcekleri başkanı Marlene, Joel'e Ellie'nin ameliyat için hazırlandığını ve bir tedavi bulmak için Ellie'nin beyninin enfekte olmuş kısmının çıkarılması gerektiğini ve sonuçta onu öldüreceğini söyler.

Bu plana kesinlikle katılmayan Joel, tüm Ateşböceklerini öldürüyor ve bu uzun yolculukta onun kızı gibi olan Elllie ile kaçıyor. Çift Jackson'a geri döner, ancak Joel, kaçışları hakkında Ellie'ye yatar, Ateşböceklerinin başka bağışıklık insanları bulduğunu ve bir tedavi bulamadıklarını söyler, bu yüzden gitmekte özgürdü.

The Last of Us 2, selefinden yaklaşık dört yıl sonra hikayeyi ele alıyor. Ellie ve Joel şimdi Joel'in kardeşi Tommy ile birlikte Jackson County'deki bir yerleşim yerinde yaşıyorlar, burada dünyanın tehlikeli ve öngörülemez durumunu göz önünde bulundurarak hayatlarını en iyi şekilde inşa ettiler.

Bununla birlikte, Ellie ve Joel arasındaki ilişki gerginleşiyor, Ellie Ateşböcekleri ile gerçekte ne olduğundan şüphe duyuyor ve Joel hayatını korumak için hatta (şimdi büyümüş) kadın üzerindeki hükümdarları gevşetmek için mücadele ediyor.

İlişkileri onları bıraktığımız zamandan büyük ölçüde değişmiş olsa da, hemen karakterlerin hayatlarına tekrar dalmış oluruz. Naughty Dog, Joel ve Ellie ile geliştirdiğimiz bağı, her iki taraftaki kalp krizini gerçekten hissettirecek şekilde kullanır.

Bir dizi üzücü olaydan sonra, Ellie, Jackson'ı intikam peşinde bırakarak, Ateşböcekleri: Washington Kurtuluş Cephesi (kısaca WLF veya Kurtlar) yerine yeni bir milis grubunun üyelerini takip etmek için Seattle'a gider.

Size bu incelemedeki sonraki olaylardan daha fazlasını anlatamayacağız, çünkü gerçekten ilk elden deneyimlemeniz gerekiyor. Her duygusal sekans, konuşulduğundan daha iyi oynanır - bize güvenin.


TLOU-Part2.2.jpg
Ahlaki mayın tarlası

The Last of Us öncelikle Ellie ve Joel arasındaki ilişkiyi araştırırken, The Last of Us 2 bunun ötesine geçer. Bunun sadece kanlı bir intikam olduğunu düşündüğün için affedileceksin ve Naughty Dog bu kinayeye düşmüş olmalı.

Bunun yerine, 'iyi adamlar' ile 'kötü adamlar' arasındaki çizgileri, genellikle sindirimi zor olan ve herkesin 'bizlere karşı' zihniyetinin çok daha karmaşık hale geldiği bir hikayeye başlıyoruz. sadece hayatta kalmak için dışarı. Bizi birbirinden ayırmaktan daha çok bağlanıyor ve Naughty Dog'un nüanslı hikaye anlatımı, Ellie ile 'öteki' olarak gördükleri arasında ince ama güçlü yollarla paralellikler gösteriyor.

Belki de yutulması en zor hapı, Ellie'nin şiddetli eylemlerinde suç ortağıyken kendini ve bir kan davası sonucu umursadığını ve daha sonra başkaları için bu eylemlerin sonuçlarına şahit olduğunu izlemeye zorlandığımızdır.

Diğer oyunlar parmaklarını 'düşman' karakterleri suyuna batırırken, onlara trajik bir arka plan ya da bazı ittifak özellikleri sunarken, The Last of Us 2 bir adım daha ileri gidiyor. Diğer taraf için empati hissediyorsunuz ve kahramanlarla ilgili duygularınız değişiyor; rahatsız edici ve Naughty Dog'un hikaye anlatımının gerçek bir kanıtı.

The Last of Us 2'deki her satır, özenle düşünülmüş ve duygusal ağırlık taşıyan yerini, merak uyandırıcı senaryolarla karşılaşacak, ancak aceleyle oynayan oyuncuların tamamen özleyebileceği bir yer kazanıyor.

Bu düşünce oyunun damarlarından geçer. Modern çağda oyun için bir başarı olmaması gereken bir çeşitlilik görüyoruz. Modern medyada hala sıkça gördüğümüz bikini kaplı kadınlarda genellikle atipik olan çeşitli vücut tipleri sunulmaktadır; genellikle onlara atanan tembel klişelerden kaçınarak bir dizi etnik köken; ve zorla ya da çekingen hissetmeyen ve tanıdık kinayelerin tuzaklarından kaçınan bir cinsiyet ve cinsellik keşfi var.


Artık Jackson'da değiliz ...

The Last of Us 2 bize ilk kez aşık olduğumuz çarpıcı dünyayı daha ayrıntılı olarak gösteriyor. Aramızdaki meraklıların istediği kadar her yeri keşfedemeseniz de, önünüzde belirlenen doğrusal yoldan aşağı gitmeden önce korkunç atmosferi, özellikle de küçük ayrıntıları emmek için zaman ayırmak isteyeceksiniz.

Ve bu araştırılacak alanların olmadığı anlamına gelmez. Kaynakları ve koleksiyonları temizlemeniz gerektiğinde çok az keşif cebi vardır ve çoğu zaman bunlardan yararlanmak, aksi takdirde tamamen kaçırmış olabileceğiniz sahneleri tetiklemenize ve bu da lore ve karakter gelişimine katmanlar eklemenize neden olabilir. Mümkün olduğunca çok içeri girmenizi öneriyoruz, ancak Naughty Dog'un daha önce söylediği gibi, muhtemelen ilk kez özleyeceğiniz çok sayıda senaryo sahnesi var; Bu tekrar oynanmasını gerektiren bir oyundur.

The Last of Us'da sunulan ıssız apartman binalarının yeniden canlandırılmasından bıkmış olanlar için konumlardaki varyans, genellikle sadece mevsimlere göre değişiyor. Bunun yerine, hem keşfettiğiniz ortamlarda hem de bunları savaşta kendi yararınıza kullanabileceğiniz şekillerde değişiklikler var - ki bunlar geri döneceğiz.

Oyunun hikayesi hakkında daha fazla bilgi veren, genellikle belge şeklinde eserler bulunurken, öğeleri toplamayı sevenler yol boyunca ticaret kartları alabilirler.

Ayrıca, yakında bir kodla birlikte, size çok sayıda kullanışlı kaynak sağlayacak nadiren de bir kasa vardır. Ve işçilik ve yükseltmeler için alabildiğiniz kadarını isteyeceksiniz.


İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. Bir sonra ki incelemede görüşmek dileğiyle.
 
Son düzenleme:
Üst