Türkiye'de İnternet

En iyi cevaplar
0
turkiye-internet-kullanim-istatistikleri-2019-1554456306.jpg

Merhaba, bugünlerde vize sınavlarım olduğu için çok sık görüşemiyoruz, nasılsınız? Beni sorarsanız sınavlar yüzünden moralim oldukça bozuldu. Neyse bugünün konusu aslında bu uzaktan sınavları da etkileyen internet. Öncelikle İnternet kaçınılmaz bir şekilde hayatımızın bir ihtiyacı haline geliyor. Şuanda Türkiye'de her dört kişiden üçü internet kullanıyor. Peki ne bu internet, ne işe yarıyor, Türkiyeye ne zaman nasıl niçin geldi ve kısa tarihi hakkında kısa bir yolculuk yapacağız.

Öncelikle internet nedir sorusuna cevap aramakla başlayalım. İnter (arasında) ve net (ağ) kelimelerinin birleşimi ile oluşan interneti kısaca tanımlamak gerekirse TCP/IP (Transfer kontrol protokolü) kullanarak bilgisayarlar ağlarının birbirine bağlanmasıdır. İnternet ne işe yarıyor derseniz bu soruya da kısa bir cevap olarak karşılıklı olarak bilgisayar ağlarının beri transferine yarar.

1624988433724.jpeg

Şimdi gelelim konu başlığındaki mevzuya. Türkiye'ye internet ne zaman nasıl geldi? Türkiye'de ilk internet denemeleri 1980'li yıllarda başlamış olmakla birlikte 1987 yılında Ege Üniversitesinin de desteğiyle kurulan TÜVAKA ile ilk akademik bilgisayar ağı oluşturulmuş oldu. Fakat ODTÜ ve TÜBİTAK ile birlikte 1992 yılında Türkiye'de ilk kez akademik olmayan bilgisayar ağı kuruldu. Bu arada şimdiki internet o zamanda nimet gibi kalırmış 64 Kbps internet de ne diyesim geldi hızını öğrenince. Tabi bu olayın ODTÜ ye de karı oldu ilk Türkçe içerikli internet sitesi listesine girdi sonuçta. Tabi bu listede bilindik siteler de var, mesela eşkisözlük. 1996 yılında TURKNET ile ticari olarak internet satan şirketler yani kısaca ISS olayı başladı. Aynı yıl birçok gazete ve dergi internet üzerinden yayınlanmaya başladı. ve 1997 yılında internet kullanan kişi sayısı 250 bin kişiyi geçti. şuan ise türkiyede her dört kişiden üçü yani 62 milyon kişiye ulaştı.

Peki herkes şuanda memnun mu internetinden? Yorumlara sebebiyle birlikte yazmayı unutmayın. Bana sorarsanız verdikleri internet 10mb aldığım 1mb olduğu için bazen saçımı yolup çıldırıyorum tabi bunda evdeki interneti kullanan kişi sayısı da etkili oluyor. Ama yinede Gigabit internet hayalimden vazgeçmiyeceğim...

Ekli dosyalar

• 1624987218964.jpeg
    1624987218964.jpeg
    9.3 KB · Görüntüleme: 93

Erhan

www.Rabisu.com
Yönetici
En iyi cevaplar
20
Ödüller
10
İnternet kavramı yavaş yavaş ülkemizde gelişme göstermekte. Umarım bu gelişim çok daha hızlı olarak gerçekleşmeye devam eder.

En iyi cevaplar
0
amin hocam inşallah ama ben kentwifiden hiç memnun değilim 10mb die aldım gerçekten altyapı max 1mb e izin veriomuş :7

Daimon

Çaylak
En iyi cevaplar
0
Türkiye'de en büyük sorunlardan birisi eski alt yapı sorunu, umarım zaman içersinde yavaş yavaş olsa da yenilenir.