Yeni Bir Oyun Sunucusu Nasıl Oluşturulur, Oyun Topluluğuna Nasıl Daha Çok İnsan Çekilebilir?

chetin

Çaylak
En iyi cevaplar
0
Ödüller
2
İnternetin ve dolayısıyla bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmasıyla birlikte son yıllarda artan oyun sunucuları açma çılgınlığı 2020'nin ilk aylarında patlak veren Covid-19 salgınıyla birlikte doruk noktasına ulaştı. İnsanlar evlerinde çevrimiçi bir ortamda sosyalleşmek maksadıyla bilgisayar oyunlarına yöneldikçe, bu oyunların kıymeti de git gide arttı. Bu sebeple son zamanlarda birçok oyun meraklısı Minecraft, CS:GO, MTA, Rust gibi oyunlarda çok oyunculu ortamlar oluşturmak istiyor ancak aradıkları ortamı bir türlü bulamıyorlar. Bu da bir oyun sunucusunun, topluluğunun ne gibi yöntemlerle geliştirilebileceğini sorusunu akıllara getiriyor. Sizce bir oyun sunucusu nasıl kolayca açılabilir? Hızlı ve nispeten kolay bir şekilde nasıl daha büyük bir kitle elde edilebilir?

Soruları kendi yorumlarımla cevaplayacağım. Bu konuya herhangi bir oyun sunucusu hakkında tecrübe edinmiş veyahut fikirleri olan arkadaşlarım da fikirlerini yazıp yorum katabilirler. Konuya maddeler halinde ilerleyeceğim.

1 - Teknik Bilgi
Açacağınız oyun sunucusunun sistem gereksinimleri, yazılımı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmekte. Birçok oyun sunucusunun hazırlanmasıyla ilgili forum içerisinde tonlarca rehber konu ve hazır eklentiler mevcut. Sunucu açacaklar kesinlikle açacakları sunucular hakkında ilk etapta cüzi de olsa bir bilgi birikimi edinmeliler. Aksi durumlarda iş elinizde patlar ve sunucu henüz açılmadan arkadaş hayalinizdeki oyuncu topluluğu yok olur.

2 - Hosting Firması
Bir oyun sunucusunun stabil bir şekilde mümkün olduğunca kesintisiz ve kaliteli oyun hizmeti sunabilmesi için bana kalırsa en önemli etken hosting sağlayıcı firma seçimidir. Ben, yaklaşık iki yıldır Rabisu üzerinden sunucularımı sağlıyorum ve şu zamana kadar herhangi bir ciddi problem yaşamadım. Rabisu yetkililer, her türlü teknik konuda hızlı destek sistemiyle beni her yardıma ihtiyacım olduğunda desteklediler ve oyun sunucumun gelişmesinde en büyük rolü oynadılar. Samimiyet ve resmiyet arasındaki kıvamı en iyi şekilde sağlayan, sunucunuz için verdiğiniz paranın kesinlikle değeceği, Türkiye'nin en sağlam oyun sunucusu sağlayan firmasıdır.

3 - Hitap Edilecek Kitle
Açacağınız oyun sunucusunun hitap edeceği kitleyi iyi tanımak en mühim konulardan biridir. Oyuncu kitlesine doğru şekilde ulaşmazsanız topluluğunuz küçük kalmaya mahkumdur. Evvela bir topluluk oluşturulabilmesi için hedef kitle belirlenmeli ve bu kitleye doğru reklam stratejileri uygulanmalıdır. Günümüzde neredeyse hemen hemen her oyun için en hızlı ve kolay oyuncu toplayabileceğiniz platformlar Youtube, Twitch gibi video - yayın sosyal mecralarıdır. Ayrıca birçok oyunda sunucu açanlar için internette reklam verme siteleri de kolaylıkla bulunabilir.

Topluluğa insan çekmek aslında kolaydır ancak elinizde bulundurduğunuz kitleyi yönlendirmek ve geliştirmek oldukça zorlayıcı olabilir. Bunun için de yine hitap ettiğiniz insan topluluğunu iyi tanımanız; onların hoşlandıkları şeyleri iyi bilmeniz, etkinlikler düzenlemeniz, oyuncular arası adil bir yönetim uygulamanız gerekmekte. Kitle yönetimi esasında oldukça detaylı bir konudur.

4 - Planlı ve Düzenli Çalışma
Eğer ki bu işi cidden bir iş olarak yapacaksanız sağlam bir çalışma programı belirlemeniz gerekebilir. Bu her sunucu için geçerli olmayabilir ancak büyük gelişim sağlamak isterseniz, büyük bir oyuncu kitlesine hitap etmek isterseniz düzenli ve disiplinli çalışmanız gerekli. Oyun oynamak ve topluluk yönetmek birbirinden çok farklıdır. Topluluğumuzu oyun oynar gibi yönetemeyiz, yani ciddiyete ihtiyacımız var.

Yukarıda yaptığım yorumlar, herhangi bir oyun için çok oyunculu oyuncu topluluğu ve buna bağlı bir oyun sunucusu açmak isteyenler için yüzeysel düşüncelerden ibaret. Bunları çok daha detaylandırmak için yorumlarınızı ve eleştirilerinizi bekliyorum. Eğer ki herhangi bir oyunda (örneğin Minecraft), bir sunucu açıp bunu bir işe çevirmek istiyorsanız ayrıca yorumlar yapabilirim. Herkese iyi oyunlar dilerim. ;)

Kronox

www.Rabisu.com
En iyi cevaplar
0
Ödüller
2
Bu iş gerçekten zaman, maddiyat ve ilgi ister.
Eline sağlık.